Protokół Nr 3/2025
z posiedzenia Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie, które odbyło się
w dniu 18.03.2025 r.

W dniu 18 marca 2025 r. o godz. 17:00 w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem KRS: 0000082134, odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” (dalej również: „Rada Nadzorcza SM „Czuby”, „RN SM „Czuby” lub „RN”), w której uczestniczyli następujący członkowie:

Przewodniczący: Jerzy Kaczmarski

Zastępcy przewodniczącego: Magdalena Boguta, Danuta Przybyś–Ziemba

Sekretarz: Katarzyna Podlecka

Członkowie: Mateusz Byra, Ewa Czępińska, Krystian Farion, Maria Gajewska – Mikołajewicz, Konrad Gładosz, Konrad Klimek, Paweł Ligęza, Albert Poniemirski, Anna Sieradzka, Jolanta Sławińska, Emilia Zamiejska, Małgorzata Zmysłowska, Andrzej Turski, Marian Warych, Sylwia Zubrzycka

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  • Zastępca Prezesa ds. finansowych – Anna Wiejak
  • Zastępca Prezesa ds. eksploatacyjnych – Dariusz Michałowski
  • st. specjalista działu członkowsko – prawnego – Anna Korzonek
  • radca prawny – Łukasz Klimowicz
  • główna księgowa – Ewa Szaruga 

Obradom przysłuchiwało się 13 członków spółdzielni.

Ad. 1 Przyjęcie porządku obrad.

Zaproponowany porządek obrad, po wprowadzeniu poprawnej numeracji punktów, został przyjęty 15 głosami za. 

  1. Przyjęcie porządku obrad.
  2. Otwarcie ofert – analiza oraz ocena spełnienia kryteriów przez kandydatów na Prezesa Zarządu.
  3. Informacja Zarządu na temat bieżących spraw i problemów w funkcjonowaniu SM „Czuby”.
  4. Analiza działalności gospodarczo – finansowej za trzy kwartały 2024 r.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby” w Lublinie. 
  6. Rozpatrzenie skargi na działanie przewodniczącej RPNO „Ruta” w sprawie odmowy procedowania wniosków przedstawiciela nieruchomości Watykańska dot. funduszu remontowego nieruchomości. 
  7. Zatwierdzenie planu pracy Rady Nadzorczej i jej komisji na 2025 r.
  8. Ustalenie treści Sprawozdania Rady Nadzorczej z działalności za 2024 r. 
  9. Informacja Zarządu dot. przedstawienia planu dalszych działań w sprawie ponadnormowego niedoboru wody w budynkach przy ul. Szmaragdowej w osiedlu „Widok” – wyjaśnienia tej sytuacji pod względem technicznym i prawnym. 
  10. Przyjęcie protokołu posiedzenia RN z dnia 13.02.2025 r.
  11. Sprawy wniesione. 

Przewodniczący RN zaproponował, aby liczenie głosów w czasie przeprowadzanych głosowań powierzyć członkowi Rady. Zaproponowano sekretarza RN, ale ostatecznie Rada zdecydowała wyznaczać na każdym posiedzeniu dwóch członków RN do liczenia głosów – propozycja przyjęta 11 głosami za przeciw 2, wstrzymało się 4. 

Przewodniczący poprosił o liczenie głosów Jolantę Sławińską oraz Małgorzatę Zmysłowską. 

Ad. 2 Otwarcie ofert – analiza oraz ocena spełnienia kryteriów przez kandydatów na Prezesa Zarządu.

Przewodniczący Rady poinformował, że w związku z ogłoszeniem konkursu o wyborze Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie w określonym terminie do 17.03.2025 r.  do godz. 17.00 wpłynęło do Spółdzielni:

  • pisemnych ofert, z dopiskiem na kopertach „Konkurs na Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie – nie otwierać”,
  • 4 zgłoszenia drogą mailową z portalu „pracuj.pl.”, 
  • 1 zgłoszenie złożone pocztą mailową i w sekretariacie spółdzielni. 

Po otwarciu kopert z aplikacjami przewodniczący Rady odczytał nazwiska kandydatów:

  1. Grzegorz Poślednik
  2. Bartosz Czajka
  3. Michał Adam Roman
  4. Kamil Soroka
  5. Leszek Dziuba
  6. Tomasz Koziński
  7. Marcin Kwas

Zgłoszenia drogą mailową z portalu „pracuj.pl.” złożyli: 

  1. Izabela Nietopiel
  2. Agata Serwin
  3. Michał Malec
  4. Piotr Rybak

Pocztą mailową i w sekretariacie spółdzielni na piśmie swoją kandydaturę zgłosił Witold Jerzy Pisarski. 

Członkowie RN zostali podzieleni na zespoły dwu- oraz trzyosobowe, które dokonywały weryfikacji złożonych kandydatur pod kątem wymagań na dane stanowisko. 

Rada Nadzorcza po weryfikacji kandydatur stwierdziła, że oferty złożone przez: 

  1. Leszka Dziubę, 
  2. Marcina Kwasa

spełniają wymogi formalne zawarte w ogłoszeniu o wyborze Prezesa Zarządu i zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

Do oferty złożonych w zamkniętych kopertach przez niżej wymienionych kandydatów Rada miała następujące uwagi:

  • nr 1 – Grzegorz Poślednik – brak dokumentu poświadczającego pełnienie funkcji Kierownika Działu Funduszy Europejskich COZL – zakwalifikowano do II etapu konkursu pod warunkiem uzupełnienia brakującego dokumentu (19 głosów za),
  • nr 2 – Bartosz Czajka – brak wymaganego stażu pracy – nie zakwalifikowano do II etapu konkursu 

(17 głosów za odrzuceniem, przeciw 1, wstrzymujący się1), 

  • nr 3 – Michał Adam Roman – brak świadectw pracy – zakwalifikowano do II etapu konkursu pod warunkiem uzupełnienia brakujących dokumentów (19 głosów za),
  • nr 4 – Kamil Soroka – brak wymaganego stażu pracy na stanowisku kierowniczym – nie zakwalifikowano do II etapu konkursu (16 głosów za odrzuceniem, przeciw 1, wstrzymujących się 2),  
  • nr 6 – Tomasz Koziński – brak oświadczenia o niekaralności i o gotowości do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy – zakwalifikowano do II etapu konkursu pod warunkiem uzupełnienia brakujących dokumentów (19 głosów za). 

Oferta Witolda Jerzego Pisarskiego nie spełnia wymogów formalnych – oferta bez załączonych dokumentów – nie zakwalifikowano do II etapu konkursu (13 głosów za odrzuceniem, przeciw 6).  

Rada Nadzorcza po zapoznaniu się ze zgłoszeniami przesłanymi drogą mailową z portalu „pracuj.pl.”, przez: 

  1. Izabelę Nietopiel, 
  2. Agatę Serwin, 
  3. Michała Malca, 
  4. Piotra Rybaka 

z uwagi na brak wymaganych dokumentów nie zakwalifikowała aplikujących do II etapu konkursu (16 głosów za odrzuceniem, przeciw 0, wstrzymujący się 1.

Ad. 3  Informacja Zarządu na temat bieżących spraw i problemów w funkcjonowaniu SM „Czuby”.

Zastępca Prezesa ds. finansowych poinformowała, że spółdzielnia jest w trakcie lustracji za okres 2021 – 2023 oraz przygotowuje sprawozdanie finansowe za 2024 r.  Raz w tygodniu pracownicy uczestniczą w szkoleniu nt. RODO, prowadzony jest również audyt dokumentów pod katem zgodności z przepisami wynikającymi z ustawy o RODO.

Doszło również do spotkania z dyrektor oddziału ds. wdrożenia i 5 wdrożeniowcami z firmy UNISOFT w celu omówienia problemów z działaniem programu z jakimi wciąż borykają się pracownicy spółdzielni. Po spotkaniu wdrożeniowcy udali się do poszczególnych działów, aby wraz z pracownikami ustalić co należy poprawić. Podobne spotkania będą się odbywały co miesiąc, aż do całkowitego wdrożenia programu.

Rada poprosiła o przesłanie do każdego członka historii maili lub rejestru ze zgłaszanymi przez pracowników uwagami do programu. Zasugerowano również spotkane z UNISOFTEM, aby zapoznać się z ich uwagami.

Na pytanie członka spółdzielni, dlaczego nie ma jeszcze sprawozdania finansowego za poprzedni rok, Zastępca Prezesa ds. finansowych poinformowała, że sprawozdanie musi być przygotowane do 31 marca i robi wszystko, aby wywiązać się z tego terminu. Zakłada, że biegły rewident będzie analizował to sprawozdanie przez cały kwiecień i że maksymalnie 5 maja sprawozdanie będzie dostępne dla członków spółdzielni. Zachowanie tego terminu jest konieczne, ponieważ na 27 maja zaplanowana jest pierwsza część Walnego Zgromadzenia.

Zastępca Prezesa ds. eksploatacyjnych informuje, że aktualnie prowadzonych jest kilka przetargów na wykonanie prac remontowych. Sprawdzana jest również opłacalność instalacji OZE. 

Rada zobowiązała Zarząd do przygotowania na majowe posiedzenie informacji o sposobie rozliczania śmieci jaki ma wejść od 1 lipca 2025 r. oraz sprawdzenie czy spółdzielnia oraz wykorzystywany program sobie z tym poradzi.

Przewodniczący Rady poinformował, że członek zam. w osiedlu „Ruta” rozmawiał z członkiem zarządu 

12.03.2025 r. i złożył wniosek z prośbą o sfinansowania rozbudowy bulodromu, czyli boiska do gry w bule na skwerze przy ulicy Rucianej. Członek spółdzielni przed dzisiejszym posiedzeniem przekazał członkom RN wniosek z dnia 5.03.2025 r.  skierowany do Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z prośbą o podjęcie uchwały o sfinansowanie rozbudowy bulodromu (boiska do gry w bule). 

Rada Nadzorcza przekazała ww. wniosek Zarządowi Spółdzielni. 

Przewodniczący Rady przypomniał i jednocześnie podkreślił, że Rada Nadzorcza jest ciałem kolegialnym i jako takie ciało podejmuje decyzje i uchwały. Członkowie Rady pojedynczo nie mogą wywierać wpływu i wymuszać decyzji na Zarządzie ani występować samodzielnie w imieniu Rady.

Ad. 4  Analiza działalności gospodarczo – finansowej za trzy kwartały 2024 r.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poprosił o wytłumaczenie, dlatego analizę działalności za trzy kwartały 2024 r. Rada otrzymała dopiero 10 marca 2025 r.

Główna Księgowa wyjaśniła, że analiza działalności gospodarczo-finansowej wymaga zebrania danych ze wszystkich działów spółdzielni. W celu zapewnienia ich dokładności, niezbędne jest ich rzetelne sprawdzenie, co również jest czasochłonne. Dodatkowo wdrażanie nowego systemu informatycznego ZSI Unisoft wiąże się z koniecznością jego dostosowania do specyficznych potrzeb spółdzielni. Ze względu na fakt, że jest to zintegrowany system informatyczny wiele danych jest od siebie zależnych, co nie było brane pod uwagę w momencie wdrażania modułu Działu Członkowskiego, a ma istotny wpływ na pozostałe działy. Wprowadzenie błędnych danych w jednym dziale, powoduje pojawienie się tych błędów w innych działach. Wdrażanie było przeprowadzane dział po dziale i dopiero po pewnym czasie okazało się, że np. rozksięgowania były robione nieprawidłowo. Podczas wdrażania nie było wyjaśnione jakie działania w jednym dziale będą wpływać na pracę w innym dziale i stąd wzięły się błędy, które trzeba było poprawiać ręcznie, a to zabrało czas. Dokładna identyfikacja i ocena ryzyka działań powoduje wydłużenie czasu opracowywania analizy. Jest to oczywiście okres przejściowy do momentu pełnego ustalenia zależności mających wpływ na pozyskiwanie odpowiednich danych.

Rada zawnioskowała, aby spółdzielnia poprosiła UNISOFT o zestawienie spraw i błędów zgłaszanych przez pracowników do UNISOFT oraz podanie statusu tych spraw oraz zaproszenie na spotkanie przedstawicieli UNISOFT – za 18 głosów, wstrzymało się 1.

Za przyjęciem analizy za trzy kwartały 2024 r. oddano 14 głosów, wstrzymało się 3.

Ad. 5 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby” w Lublinie. 

Przewodniczący poinformował, że zostały przygotowane dwa projekty uchwał w sprawie zmian Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby” w Lublinie. 

Projekt I przygotowany przez Komisję GZMiI.

UCHWAŁA Nr …/……/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie 
z dnia …….2025 r.

w sprawie: zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie.

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 23 Statutu Spółdzielni, uchwala, co następuje: 

§1

W Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie wprowadza się następujące zmiany: 

1) w § 6 uchyla się pkt 12; 

2) w § 7 ust. 1 pkt 6 lit. b skreśla się wyrazy: „z zastrzeżeniem § 6”.; 

3) w § 20 ust.4 otrzymuje brzmienie: 

„Zabrania się tworzenia przez mieszkańców ogródków warzywnych itp. na wspólnych trawnikach przydomowych. 

Dopuszcza się sadzenie roślin ozdobnych po uzyskaniu zgody większości mieszkańców danej klatki schodowej, w szczególności parteru oraz Administracji Osiedla. Mieszkańcy dokonujący nasadzeń roślin zobowiązani są do ich pielęgnacji” 

4) w § 20 dodaje się ust.8 w brzmieniu: 

„Zarządca może ustawić tabliczki z napisem „zakaz wprowadzania psów i kotów”” w celu ochrony kwietników lub roślin ozdobnych oraz na wąskich trawnikach pod oknami mieszkań”. 

5) w § 23 ust.11 otrzymuje brzmienie: 

„Zabronione jest zakładanie gniazd dla ptaków, montowanie domków, karmników oraz dokarmianie ptaków i wykładanie pożywienia na balkonach, loggiach, parapetach, jak również w otoczeniu budynku, trawnikach, placach i skwerach z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez Administrację Osiedla.” 

§2

Uchwala się tekst jednolity Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. 

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 statutu Spółdzielni.

Projekt II przygotowany przez Zarząd z pozytywną opinią zespołu radców prawnych: 

UCHWAŁA Nr …/……/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia ……..2025 r.

w sprawie: zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie.

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie działając    na podstawie § 87 ust. 1 pkt 23 Statutu Spółdzielni, uchwala, co następuje:

§1

W Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie wprowadza się następujące zmiany:

  1. w § 6 pkt 12 otrzymuje brzmienie: 

„podjęcie działań dotyczących konserwacji, naprawy i remontów elementów balkonów, tarasów i loggii, w zakresie wykraczającym poza ich konstrukcję, o której mowa w pkt. 5, pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych w planach gospodarczo-finansowych danej nieruchomości uchwalanych przez Radę Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla    i Radę Nadzorczą”

  1. w § 6 dodaje się pkt 13 w brzmieniu: 

„usunięcie wad i usterek w okresie obowiązywania gwarancji udzielonej przez wykonawcę  na prace określone w pkt 12”

  1. w § 7 ust. 1 pkt 6 zdanie 1 otrzymuje brzmienie:

„balkonów, tarasów lub loggii, z zastrzeżeniem § 6 pkt 12 i 13, w zakresie:”

  1. w § 7 ust. 1 pkt 6 lit.  b skreśla się wyrazy: „z zastrzeżeniem § 6”;
  1. § 8 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„Pozwolenie na montaż klimatyzatora może być wydane wyłącznie na pisemny wniosek skierowany do Administracji Osiedla. Zgoda zostanie udzielona po spełnieniu poniższych warunków:

  1. jednostki zewnętrzne klimatyzatorów można montować jedynie na posadzce balkonów, tarasów lub loggii;
  2. w lokalach nieposiadających balkonów, tarasów lub loggii, miejsce i sposób montażu klimatyzatora winno być uzgodnione indywidualnie;
  3. klimatyzator powinien spełniać warunki określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego w tym rozporządzeniach oraz aktualnych normach;
  4. montaż klimatyzatora powinien być wykonany przez specjalistyczną firmę zgodnie ze sztuką budowlaną, zasadami wiedzy technicznej i zasadami montażu tego typu urządzeń oraz dokumentacją techniczną – ruchową danego urządzenia. Klimatyzator powinien posiadać wszelkie wymagane atesty, aprobaty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie, co powinno być potwierdzone stosowną dokumentacją;
  5. odprowadzenie skroplin powinno być wykonane wyłącznie w obrębie mieszkania lub loggii/tarasów/balkonów do pojemnika na skropliny, który musi być systematycznie opróżniany;
  6. nie dopuszcza się prowadzenia przewodów na elewacji budynku.
    Instalacji rozprowadzającej nie wolno chować w ściany zewnętrzne budynku. Przejścia przez ściany powinny posiadać izolację przeciwwilgociową i termiczną;
  7. montaż przewodów i urządzeń klimatyzacji winien być wykonany jako rozwiązanie docelowe (nie dopuszcza się rozwiązań prowizorycznych, tymczasowych).”
  1. w § 8 dodaje się ust. 7 -11 w brzmieniu:

„7. Po zakończeniu prac osoba posiadająca prawo do lokalu ma obowiązek zgłoszenia montażu klimatyzatora do odbioru w odpowiedniej Administracji Osiedla w terminie 14 dni od momentu zamontowania. Zgłoszenie odbioru wymaga formy pisemnej i przedłożenia niżej wymienionych dokumentów:

  1. odpowiednie świadectwa wyrobu, aprobaty, atesty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie,
  2. protokół prób szczelności rurociągów łączących jednostki,
  3. protokół z badań stanu izolacji przewodów elektrycznych i pomiarów skuteczności ochrony przeciwpożarowej.

 8. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do cofnięcia zgody na montaż klimatyzatora w przypadku gdy:

  1. osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu nie zgłosi montażu klimatyzatora do odbioru technicznego Administracji Osiedla,
  2. zamontowany klimatyzator lub sposób jego montażu nie będzie spełniał warunków technicznych,
  3. zamontowany klimatyzator stał się powodem naruszenia zasad współżycia społecznego mieszkańców – w sytuacji, gdy jednostka zewnętrzna będzie przekraczała dopuszczalny poziom hałasu

9. Wszelkiego rodzaju szkody wynikłe z awarii, pracy oraz sposobu montażu klimatyzatora obciążają bezpośrednio osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu (np. zniszczenie struktury elewacji lub zabrudzenie elewacji skutkujące koniecznością renowacji lub malowania).

10.W uzasadnionych przypadkach (w tym awarie, naprawy balkonów) na pisemne wezwanie Spółdzielni osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu zobowiązana jest do dokonania demontażu zewnętrznej części klimatyzacji, we wskazanym przez Spółdzielnie terminie; w przypadku niedostosowania się do powyższych zobowiązań Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do demontażu urządzenia na koszt osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu.

11. Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne występowanie w lokalu wilgoci, zagrzybienia lub alergii lokatorów, w związku z pracą klimatyzatora.

§2

Uchwala się tekst jednolity Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony   w § 89 ust. 3 statutu Spółdzielni.

Rada Nadzorcza postanowiła, że jako pierwsze pod głosowanie zostaną poddane zmiany ujęte w projekcie uchwały Zarządu Spółdzielni tj. 

  1. w § 6 pkt 12 otrzymuje brzmienie: 
  2. w § 6 dodaje się pkt 13 w brzmieniu: 
  3. w § 7 ust. 1 pkt 6 zdanie 1 otrzymuje brzmienie:
  4. w § 7 ust. 1 pkt 6 lit.  b skreśla się wyrazy: „z zastrzeżeniem § 6”;

Za wprowadzenie przedstawionych zmian oddano 15 głosów, wstrzymało się 4.

  1. § 8 ust. 6 otrzymuje brzmienie:
  2. w § 8 dodaje się ust. 7 -11 w brzmieniu:

Za wprowadzeniem powyższych zmian oddano 15 głosów, wstrzymało się 4.

  1. § 8 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

Za nadaniem nowego brzmienia ust. 6 w § 6 

„Pozwolenie na montaż klimatyzatora może być wydane wyłącznie na pisemny wniosek skierowany do Administracji Osiedla. Zgoda zostanie udzielona po spełnieniu poniższych warunków:

  1. preferowanymi miejscami montażu jednostek zewnętrznych klimatyzatorów są posadzki balkonów, tarasów lub loggii; w innych przypadkach miejsce i sposób montażu klimatyzatora muszą być uzgodnione indywidualnie;
  2. klimatyzator musi spełniać warunki określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego w tym rozporządzeniach oraz aktualnych normach;
  3. montaż klimatyzatora musi być wykonany przez specjalistyczną firmę zgodnie ze sztuką budowlaną, zasadami wiedzy technicznej i zasadami montażu tego typu urządzeń oraz dokumentacją techniczną – ruchową danego urządzenia. Klimatyzator musi posiadać wszelkie wymagane atesty, aprobaty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie, co musi być potwierdzone stosowną dokumentacją;
  4. odprowadzenie skroplin musi być wykonane wyłącznie w obrębie mieszkania lub loggii/tarasów/balkonów do pojemnika na skropliny, który musi być systematycznie opróżniany;
  5. nie dopuszcza się prowadzenia przewodów na elewacji budynku.
    Instalacji rozprowadzającej nie wolno chować w ściany zewnętrzne budynku. Przejścia przez ściany muszą posiadać izolację przeciwwilgociową i termiczną;
  6. montaż przewodów i urządzeń klimatyzacji musi być wykonany jako rozwiązanie docelowe (nie dopuszcza się rozwiązań prowizorycznych, tymczasowych).”;

Za połączeniem podpunktów 1) i 2) oddano 12 głosów, przeciw 4, wstrzymało się 3.

Za zastąpieniem słowa „powinien” w poszczególnych podpunktach słowem „musi” – oddano za 18 głosów, wstrzymał się 1.

      w § 8 dodaje się ust. 7 -11 w brzmieniu:

Za przyjęciem powyższych zmian w § 8 ze zmianami oddano 17 głosów, wstrzymało się 2.

         Rada zasugerowała, aby Zarząd umieścił na stronie internetowej spółdzielni klauzulę informacyjną z wytycznymi jaki muszą zostać spełnione przy montażu klimatyzacji.

Zmiany zaproponowane przez Komisję GZMiI: 

1) w § 6 uchyla się pkt 12;  

2)  w § 7 ust. 1 pkt 6 lit. b skreśla się wyrazy: „z zastrzeżeniem § 6”.; 

Punkty 1) i 2) nie były procedowane, ponieważ przyjęto zmiany zaproponowane przez Zastępcę Prezesa ds. eksploatacyjnych.

3) w § 20 ust.4 otrzymuje brzmienie: „Zabrania się tworzenia przez mieszkańców ogródków warzywnych itp. na wspólnych trawnikach przydomowych.  Dopuszcza się sadzenie roślin ozdobnych po uzyskaniu zgody większości mieszkańców danej klatki schodowej, w szczególności parteru oraz Administracji Osiedla. Mieszkańcy dokonujący nasadzeń roślin zobowiązani są do ich pielęgnacji” 

Za przyjęciem powyższej zmiany oddano 4 głosy, przeciw 6, wstrzymało się 9.

4) w § 20 dodaje się ust.8 w brzmieniu: „Zarządca może ustawić tabliczki z napisem „Zakaz wprowadzania psów i kotów” w celu ochrony kwietników lub roślin ozdobnych oraz na wąskich trawnikach pod oknami mieszkań”. 

Za przyjęciem powyższej zmiany oddano 4 głosy, przeciw 7, wstrzymało się 8.

5) w § 23 ust.11 otrzymuje brzmienie: „Zabronione jest zakładanie gniazd dla ptaków, montowanie domków, karmników oraz dokarmianie ptaków i wykładanie pożywienia na balkonach, loggiach, parapetach, jak również w otoczeniu budynku, trawnikach, placach i skwerach z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez Administrację Osiedla.” 

Za przyjęciem powyższej zmiany oddano 13 głosów, przeciw 0, wstrzymało się 5.

 Rada Nadzorcza 17 głosami za i 2 wstrzymującymi się od głosu podjęła uchwałę następującej treści:

UCHWAŁA Nr 17/17/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 18 marca 2025 r.

w sprawie: zmianw Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie.

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 23 Statutu Spółdzielni, uchwala, co następuje:

§1

W Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie wprowadza się następujące zmiany:

  1. w § 6 pkt 12 otrzymuje brzmienie: 

„podjęcie działań dotyczących konserwacji, naprawy i remontów elementów balkonów, tarasów i loggii, w zakresie wykraczającym poza ich konstrukcję, o której mowa w pkt 5, pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych w planach gospodarczo-finansowych danej nieruchomości uchwalanych przez Radę Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla i Radę Nadzorczą”;

  1. w § 6 dodaje się pkt 13 w brzmieniu: 

„usunięcie wad i usterek w okresie obowiązywania gwarancji udzielonej przez wykonawcę na prace określone w pkt 12”;

  1. w § 7 ust. 1 pkt 6 zdanie 1 otrzymuje brzmienie:

      „balkonów, tarasów lub loggii, z zastrzeżeniem § 6 pkt 12 i 13, w zakresie:”;

  1. w § 7 ust. 1 pkt 6 lit.  b skreśla się wyrazy: „z zastrzeżeniem § 6”;
  1. § 8 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„Pozwolenie na montaż klimatyzatora może być wydane wyłącznie na pisemny wniosek skierowany do Administracji Osiedla. Zgoda zostanie udzielona po spełnieniu poniższych warunków:

  1. preferowanymi miejscami montażu jednostek zewnętrznych klimatyzatorów są posadzki balkonów, tarasów lub loggii; w innych przypadkach miejsce i sposób montażu klimatyzatora muszą być uzgodnione indywidualnie;
  2. klimatyzator musi spełniać warunki określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego w tym rozporządzeniach oraz aktualnych normach;
  3. montaż klimatyzatora musi być wykonany przez specjalistyczną firmę zgodnie ze sztuką budowlaną, zasadami wiedzy technicznej i zasadami montażu tego typu urządzeń oraz dokumentacją techniczną – ruchową danego urządzenia. Klimatyzator musi posiadać wszelkie wymagane atesty, aprobaty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie, co musi być potwierdzone stosowną dokumentacją;
  4. odprowadzenie skroplin musi być wykonane wyłącznie w obrębie mieszkania lub loggii/tarasów/balkonów do pojemnika na skropliny, który musi być systematycznie opróżniany;
  5. nie dopuszcza się prowadzenia przewodów na elewacji budynku.
    Instalacji rozprowadzającej nie wolno chować w ściany zewnętrzne budynku. Przejścia przez ściany muszą posiadać izolację przeciwwilgociową i termiczną;
  6. montaż przewodów i urządzeń klimatyzacji musi być wykonany jako rozwiązanie docelowe (nie dopuszcza się rozwiązań prowizorycznych, tymczasowych).”;
  1. w § 8 dodaje się ust. 7-11 w brzmieniu:

„7. Po zakończeniu prac osoba posiadająca prawo do lokalu ma obowiązek zgłoszenia    montażu klimatyzatora do odbioru w odpowiedniej Administracji Osiedla w terminie 14 dni od momentu zamontowania. Zgłoszenie odbioru wymaga formy pisemnej i przedłożenia niżej wymienionych dokumentów:

  1. odpowiednie świadectwa wyrobu, aprobaty, atesty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie,
  2. protokół prób szczelności rurociągów łączących jednostki,
  3. protokół z badań stanu izolacji przewodów elektrycznych i pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.

  8. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do cofnięcia zgody na montaż klimatyzatora w przypadku gdy:

  1. osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu nie zgłosi montażu klimatyzatora do odbioru technicznego Administracji Osiedla,
  1. zamontowany klimatyzator lub sposób jego montażu nie będzie spełniał warunków technicznych,
  2. zamontowany klimatyzator stał się powodem naruszenia zasad współżycia społecznego mieszkańców – w sytuacji, gdy jednostka zewnętrzna będzie przekraczała dopuszczalny poziom hałasu.

9. Wszelkiego rodzaju szkody wynikłe z awarii, pracy oraz sposobu montażu klimatyzatora obciążają bezpośrednio osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu (np. zniszczenie struktury elewacji lub zabrudzenie elewacji skutkujące koniecznością renowacji lub malowania).

10. W uzasadnionych przypadkach (w tym awarie, naprawy balkonów) na pisemne wezwanie Spółdzielni osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu zobowiązana jest do dokonania demontażu zewnętrznej części klimatyzacji, we wskazanym przez Spółdzielnie terminie; w przypadku niedostosowania się do powyższych zobowiązań Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do demontażu urządzenia na koszt osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu.

11. Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne występowanie w lokalu wilgoci, zagrzybienia lub alergii lokatorów, w związku z pracą klimatyzatora.”;

  1. w § 23 ust. 11 otrzymuje brzmienie:

„Zabronione jest zakładanie gniazd dla ptaków, montowanie domków, karmników oraz dokarmianie ptaków i wykładanie pożywienia na balkonach, loggiach, parapetach, jak również w otoczeniu budynku, trawnikach, placach i skwerach z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez Administrację Osiedla.”

§2

Uchwala się tekst jednolity Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§3

   Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 

Załącznik
do uchwały Nr 17/17/2025
Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie 
z dnia 18 marca 2025 r.

REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO
obowiązujący w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej
“CZUBY” w Lublinie

I. PRZEPISY OGÓLNE

§1

  1. Postanowienia regulaminu mają na celu ochronę mienia własnego Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie – zwanej dalej „Spółdzielnią” oraz mienia pozostającego w jej zarządzie, zapewnienie czystości, ładu i porządku w budynkach i ich otoczeniu, podnoszenie estetyki osiedli oraz zapewnienie warunków zgodnego współżycia mieszkańców.
  2. Do przestrzegania postanowień regulaminu obowiązani są członkowie Spółdzielni posiadający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego oraz lokalu o innym przeznaczeniu, właściciele lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu niebędący członkami Spółdzielni, osoby zamieszkujące lub przebywające w lokalu za przyzwoleniem ich właścicieli, np.: współmałżonkowie i inni członkowie rodzin, osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu, inne osoby przebywające w lokalu oraz najemcy (podnajemcy) lokali zwani dalej „mieszkańcami”.
  3. Mieszkańcy są powiadamiani przez Spółdzielnię o wszelkich sprawach dotyczących ogółu mieszkańców budynku/nieruchomości/osiedla poprzez wywieszanie ogłoszeń odpowiednio na stronie internetowej Spółdzielni, na tablicach osiedlowych, tablicach informacyjnych w klatkach schodowych, na drzwiach wejściowych do klatek schodowych (np. terminy odczytów urządzeń pomiarowych, podzielników ciepła, przeglądów technicznych oraz w innych sprawach nie dotyczących indywidualnie poszczególnych mieszkań i ich mieszkańców). Spółdzielnia nie ma obowiązku indywidualnego powiadamiania o zamiarze dokonywania w/w czynności.
  4. Postanowienia regulaminu stosuje się odpowiednio do dzierżawców gruntów i najemców lokali użytkowych należących do Spółdzielni.

§2

W sprawach spornych wynikłych z korzystania z powierzchni wspólnego użytku i terenów osiedla, zainteresowani winni się zwracać do Administracji Osiedla lub Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.

II. PRZEPISY W ZAKRESIE UŻYTKOWANIA LOKALI

§3

  1. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu mają obowiązek:
    1. złożyć stosowne oświadczenie w terminie siedmiu dni o zmianie ilości osób zamieszkałych w mieszkaniu (lokalu),
    2. poinformować w terminie 7 dni Administrację Osiedla o zmianie sposobu użytkowania części lub całości lokalu, jeżeli ta zmiana ma wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni,
    3. zwalniany lokal członek (użytkownik) zdaje w formie protokołu zdawczo – odbiorczego spisanego między nim, a Administracją Osiedla,
    4. w przypadku długotrwałej nieobecności poinformować na piśmie Administrację Osiedla, podając adres i telefon kontaktowy osoby, która udostępni lokal w razie awarii.
  2. Administracja Osiedla ma prawo kontroli ilości zamieszkałych osób w mieszkaniu (lokalu)
  3. O terminie opróżnienia mieszkania (lokalu) osoby w/w winny powiadomić Administrację Osiedla co najmniej z wyprzedzeniem dwóch tygodni, celem umożliwienia przeprowadzenia kontroli stanu opróżnionego pomieszczenia i przygotowania protokołu zdawczo-odbiorczego.
  4. Kosztami remontu lub odnowienia pomieszczenia, mieszkania (lokalu) obciąża się zdającego to pomieszczenie.
    W przypadku wykonania prac przez Spółdzielnię, Spółdzielnia może koszty tego remontu potrącić z wkładu lub udziału członkowskiego o ile zainteresowany występuje ze Spółdzielni oraz kaucji w przypadku lokalu użytkowego.
    Przy braku takiej możliwości Spółdzielnia skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego.
  5. Fakt zbycia lub nabycia lokalu winien być zgłoszony w spółdzielni przez nabywcę/zbywcę w terminie 14 dni.
  6. Lokale mogą być użytkowane jedynie na cele zgodne z ich przeznaczeniem.
  7. W lokalu mieszkalnym może być wykonywana tylko taka działalność gospodarcza, zawód, która nie zakłóca spokoju
    i porządku publicznego.

III. PRZEPISY W ZAKRESIE UTRZYMANIA W NALEŻYTYM STANIE TECHNICZNYM BUDYNKU, URZĄDZEŃ I INSTALACJI

§4

Administracja Osiedla obowiązana jest zapewnić usuwanie usterek w częściach wspólnych budynków i urządzeniach z nim związanych.

§5

Koszt wykonania napraw powstałych na skutek niewłaściwego użytkowania lokalu i jego urządzeń obciąża osoby dysponujące prawem do lokalu.

§6

Na Administracji Osiedla ciążą następujące obowiązki:

  1. utrzymanie porządku i czystości w otoczeniu budynków oraz korytarzach piwnicznych, kondygnacjach technicznych, strychach według bieżących potrzeb. Sprzątanie przedsionków (wiatrołapów), kabin wind – jeden raz w miesiącu,
  2. utrzymanie w należytym stanie technicznym budynków oraz zapewnienie sprawnego działania urządzeń instalacji technicznych,
  3. utrzymanie w należytym stanie technicznym oraz sanitarno- porządkowym pomieszczeń na pojemniki do składowania odpadów komunalnych
  4. konserwacja, naprawa lub wymiana:
    – dźwigów osobowych,
    – urządzeń i sieci hydroforowych,
    – instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, bez termostatycznych zaworów grzejnikowych bez grzejników wymienionych przez lokatora,
    – urządzeń pomiarowych mediów rozliczanych przez spółdzielnię,
    – instalacji wodociągowej wody zimnej i ciepłej do trójnika na pionie mieszkaniowym a przypadku braku trójnika do zaworu odcinającego ( zawór odcinający pozostaje własnością właściciela lokalu),
    – instalacji kanalizacyjnej od pierwszej studzienki przed budynkiem poprzez poziomy w piwnicy do trójników na pionach mieszkaniowych,
    – instalacji gazowej od kurka (zaworu) głównego w budynku do zaworów (kurków) odcinających urządzenia gazowe,
    – instalacji elektrycznej od złącza kablowego do zabezpieczeń przedlicznikowych dla poszczególnych mieszkań, a w przypadku umiejscowienia tych zabezpieczeń w piwnicy – do licznika energii elektrycznej,
    – instalacji wentylacyjnej w budynku,
  5. konserwacja, naprawy i remonty elementów konstrukcji budynku, pokrycia dachu, elewacji, konstrukcji balkonów, pomieszczeń wspólnego użytku w budynku, ciągów komunikacyjnych w budynku itp.,
  6. wymiana stolarki, względnie naprawa, w pomieszczeniach wspólnego użytku i w piwnicach,
  7. malowanie klatek schodowych, wózkowni, pralni, suszarni i korytarzy piwnic,
  8. naprawa nawierzchni dróg, ulic, placów i chodników oraz tzw.” małej architektury”: murków, schodów, barierek itp.,
  9. konserwacja zieleni osiedlowej,
  10. konserwacja i naprawa urządzeń zabawowych i sportowych na terenie osiedla,
  11. dostarczenie mieszkańcom do skrzynek pocztowych wszelkiej korespondencji dotyczącej działalności Spółdzielni.
  12. podjęcie działań dotyczących konserwacji, naprawy i remontów elementów balkonów, tarasów lub loggii, w zakresie wykraczającym poza konstrukcję balkonów, o której mowa w pkt 5, pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych w planach gospodarczo-finansowych danej nieruchomości uchwalanych przez Radę Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla oraz Radę Nadzorczą,
  13. usunięcie wad i usterek w okresie obowiązywania gwarancji udzielonej przez wykonawcę na prace określone w pkt 12.

§7

  1. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu obowiązane są utrzymać zajmowany lokal i inne przydzielone im pomieszczenia (garaże, pomieszczenia na wózki, piwnice itp.) oraz balkony, loggie i tarasy we właściwym stanie sanitarnym i technicznym poprzez wykonywanie napraw, wymian lub odnowień m.in.:
    1. urządzeń i przyborów sanitarnych, wodociągowych i gazowych w mieszkaniu (wanny, zlewozmywaki, umywalki, miski ustępowe, płuczki, baterie umywalkowe, zlewozmywakowe, wannowe, kuchnie gazowe, automaty spłukujące, termostatyczne zawory grzejnikowe, kurki gazowe odcinające kuchenkę gazową,
    2. przewodów (podejść) instalacji kanalizacyjnych na odcinku od pionu (tj. z bocznym odgałęzieniem trójnika pionu do urządzeń sanitarnych oraz udrożnianie przewodów i syfonów od urządzeń sanitarnych (wanien, zlewozmywaków, umywalek, misek ustępowych itp.),
    3. przewodów i uzbrojenia instalacji wodociągowych (lokalówek) wody zimnej i ciepłej na odcinku od trójnika pionu do punktów czerpalnych w mieszkaniu łącznie z zaworami odcinającymi oraz śrubunkami przyłączeniowymi wodomierzy a w przypadku braku trójnika od zaworu odcinającego łącznie z zaworem, ( bez wodomierza),
    4. gniazd i instalacji RTV, przewodów, osprzętu, tablic i zabezpieczeń instalacji elektrycznych w lokalach do zabezpieczeń przed licznikowym a w przypadku umiejscowienia tych zabezpieczeń w piwnicy – do licznika energii elektrycznej.
      Powyższe dotyczy również instalacji elektrycznej w komórkach piwnicznych na odcinku od puszki rozgałęźnej do oprawy oświetleniowej,
    5. szaf wnękowych, szafek zlewozmywakowych, osłon lub ścianek zakrywających piony instalacyjne, podłóg (podłoże i posadzka), stolarki okiennej i drzwiowej, okuć, zamków w użytkowanym lokalu i pomieszczeniach przynależnych. Wymieniona stolarka okienna winna zapewnić infiltrację powietrza do pomieszczeń.
      W przypadku zakłócenia działania wentylacji grawitacyjnej należy zamontować nawietrzaki okienne zapewniające infiltrację powietrza w lokalu,
    6. balkonów, tarasów lub loggii, z zastrzeżeniem § 6 pkt 12 i 13, w zakresie:
      1. malowania tynków loggii i balkonów z naprawą tynku o pow. do 0,5 m2 w jednym miejscu;
      2. naprawy lub wymiany izolacji przeciwwodnej, posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym;
      3. malowania od strony wewnętrznej płyt osłonowych, ścian i sufitów balkonów/loggii oraz malowania balustrad balkonowych i parapetów zewnętrznych z zachowaniem kolorystyki elewacji obowiązującej dla danego budynku;
      4. udrożniania odpływu wód opadowych z balkonów, tarasów, loggii poprzez oczyszczanie ze śmieci, liści, lodu, śniegu, itp.
        Naprawy wymagające odpowiednich uprawnień i kwalifikacji powinny być wykonane przez osoby uprawnione,
    7. malowanie ścian i sufitów w użytkowanym lokalu wraz z naprawą tynków oraz wszystkich innych elementów urządzeń i wyposażenia lokalu przeznaczonych do malowania.
  2. Poza wymienionymi naprawami osoby posiadające tytuł prawny do lokalu obowiązane są do likwidacji na swój koszt skutków zniszczeń powstałych z ich winy lub winy osób, którym udostępniły lokal oraz w związku z niewykonaniem ciążących na nich obowiązków.
  3. Naprawy wewnątrz lokalu zaliczone do obowiązków osób posiadających tytuł prawny do lokalu mogą być wykonane przez Spółdzielnię tylko na zlecenie tych osób, za odpłatnością poza opłatami eksploatacyjnym za użytkowanie lokalu. Odnosi się to również do najemców.
  4. W pomieszczeniach ogólnego użytku przechowywanie starych mebli i przedmiotów tworzących bałagan i zagrożenie oraz urządzanie warsztatów, klubów, siłowni itp. jest niedozwolone.
  5. Pomieszczenia wózkowni służą wyłącznie do przechowywania wózków dziecinnych, sanek, rowerów, nart itp.
  6. Wszelkie spory wynikłe z korzystania pomieszczeń wspólnych rozstrzyga Administracja Osiedla.

§8

  1. Remonty w użytkowanych lokalach obejmujące: przebudowę wymianę stolarki okiennej, stawianie lub rozbieranie ścian działowych, przeróbki instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej centralnego ogrzewania itp. należy wykonywać zgodnie z przepisami prawa budowlanego uzyskując w zależności od specyfiki i rodzaju prac budowlanych odpowiednią zgodę lub pozwolenie od uprawnionych w tym zakresie organów administracji architektoniczno-budowlanych.
    Zamiar przeprowadzenia w/w prac remontowych należy zgłosić Administracji Osiedla i w zależności od ich rodzaju uzyskać zgodę na ich wykonanie. Koszty przeróbek nie są ewidencjonowane przez Spółdzielnię i obciążają użytkownika lokalu.
  2. Zabrania się przerabiania instalacji wentylacyjnej, montowania mechanicznych urządzeń wentylacyjnych
    w istniejących kanałach wentylacyjnych.
  3. Zabrania się pełnego uszczelniania otworów okiennych.
  4. Zabrania się przerabiania instalacji centralnego ogrzewania (w tym wymiany grzejników), elektrycznej i gazowej oraz zmiany kuchni gazowych na elektryczne (wszelkiego rodzaju) bez uzyskania pisemnej zgody Spółdzielni.
  5. Za skutki i ewentualne straty wynikłe z tytułu dokonanych przeróbek, winę w stosunku do Spółdzielni i osób trzecich ponosi mieszkaniec dokonujący tych przeróbek.
  6. Pozwolenie na montaż klimatyzatora może być wydane wyłącznie na pisemny wniosek skierowany do Administracji Osiedla. Zgoda zostanie udzielona po spełnieniu poniższych warunków:
    1. preferowanymi miejscami montażu jednostek zewnętrznych klimatyzatorów są posadzki balkonów, tarasów lub loggii; w innych przypadkach miejsce i sposób montażu klimatyzatora muszą być uzgodnione indywidualnie;
    2. klimatyzator musi spełniać warunki określone w przepisach prawa powszechnie obowiązującego w tym rozporządzeniach oraz aktualnych normach;
    3. montaż klimatyzatora musi być wykonany przez specjalistyczną firmę zgodnie ze sztuką budowlaną, zasadami wiedzy technicznej i zasadami montażu tego typu urządzeń oraz dokumentacją techniczną – ruchową danego urządzenia. Klimatyzator musi posiadać wszelkie wymagane atesty, aprobaty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie, co musi być potwierdzone stosowną dokumentacją;
    4. odprowadzenie skroplin musi być wykonane wyłącznie w obrębie mieszkania lub loggii/tarasów/balkonów do pojemnika na skropliny, który musi być systematycznie opróżniany;
    5. nie dopuszcza się prowadzenia przewodów na elewacji budynku.
      Instalacji rozprowadzającej nie wolno chować w ściany zewnętrzne budynku. Przejścia przez ściany muszą posiadać izolację przeciwwilgociową i termiczną;
    6. montaż przewodów i urządzeń klimatyzacji musi być wykonany jako rozwiązanie docelowe (nie dopuszcza się rozwiązań prowizorycznych, tymczasowych).
  7. Po zakończeniu prac osoba posiadająca prawo do lokalu ma obowiązek zgłoszenia montażu klimatyzatora do odbioru w odpowiedniej Administracji Osiedla w terminie 14 dni od momentu zamontowania. Zgłoszenie odbioru wymaga formy pisemnej i przedłożenia niżej wymienionych dokumentów:
    1. odpowiednie świadectwa wyrobu, aprobaty, atesty i dopuszczenia do stosowania w budownictwie,
    2. protokół prób szczelności rurociągów łączących jednostki,
    3. protokół z badań stanu izolacji przewodów elektrycznych i pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej…
  8. Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do cofnięcia zgody na montaż klimatyzatora w przypadku, gdy:
    1. osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu nie zgłosi montażu klimatyzatora do odbioru technicznego Administracji Osiedla,
    2. zamontowany klimatyzator lub sposób jego montażu nie będzie spełniał warunków technicznych, 
    3. zamontowany klimatyzator stał się powodem naruszenia zasad współżycia społecznego mieszkańców – w sytuacji, gdy jednostka zewnętrzna będzie przekraczała dopuszczalny poziom hałasu,
  9. Wszelkiego rodzaju szkody wynikłe z awarii, pracy oraz sposobu montażu klimatyzatora obciążają bezpośrednio osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu (np. zniszczenie struktury elewacji lub zabrudzenie elewacji skutkujące koniecznością renowacji lub malowania). 
  10. W uzasadnionych przypadkach (w tym awarie, naprawy balkonów) na pisemne wezwanie Spółdzielni osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu zobowiązana jest do dokonania demontażu zewnętrznej części klimatyzacji, we wskazanym przez Spółdzielnie terminie; w przypadku niedostosowania się do powyższych zobowiązań Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do demontażu urządzenia na koszt osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu.
  11. Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne występowanie w lokalu wilgoci, zagrzybienia lub alergii lokatorów, w związku z pracą klimatyzatora.

§9

  1. Zabrania się bez zgody Administracji Osiedla umieszczania reklam na elewacji budynku oraz na terenie osiedla.
  2. Zabrania się montowania krat, żaluzji, rolet, paneli fotowoltaicznych, zabudowy balkonów i logii, w tym ramowego systemu przeszklonych ścianek.
  3. Zabrania się zmiany kolorystyki elewacji budynku, m.in. na balkonach i loggiach, spodów płyt balkonowych, ścian, balustrad, stolarki okiennej i balkonowej itp.

§10

W piwnicach nie wolno instalować żadnych dodatkowych gniazd i punktów świetlnych lub punktów poboru wody.

§11

  1. Zabrania się montowania jakichkolwiek (indywidualnych) anten na dachach budynków oraz elewacji, a także rozprowadzania kabli (przewodów) po elewacjach budynków lub po ścianach części wspólnych budynków.
  2. Samowolne wchodzenie na dachy budynków bez zgody Administracji Osiedla jest surowo zabronione.
  3. Zabrania się rozprowadzania roślin pnących po elewacji budynków.

§12

Na okres zimy osoby posiadające tytuł prawny do lokalu (użytkownicy) obowiązani są do:

  1. zapobiegania stratom ciepła, poprzez zamykanie drzwi wejściowych i okien w pomieszczeniach wspólnych oraz przynależnych,
  2. usuwania zalegającego śniegu z parapetów zaokiennych i usuwanie powstałych przy nich sopli lodu oraz z balkonów, loggii, balkono-tarasów itp. łącznie z udrażnianiem odpływów wód opadowych,
  3. zapewnienia odpowiedniego ogrzewania i przewietrzania lokali,
  4. w sezonie grzewczym zabrania się trwałego otwierania okienek piwnicznych, okien na klatkach schodowych oraz w innych pomieszczeniach wspólnego użytku.

§13

Zabrania się zastawiania (meblami, półkami itp.) dojść do wodomierzy, gazomierzy, ciepłomierzy, podzielników kosztów, głównych zaworów wodociągowych, gazowych i ciepłowniczych znajdujących się w mieszkaniach, lokalach użytkowych lub piwnicach.

Spółdzielnia winna mieć dostęp do tych urządzeń o każdej porze.

§14

  1. Mieszkańcy mają obowiązek natychmiastowego zgłoszenia do Administracji Osiedla wszelkich awarii instalacji i urządzeń w osiedlu.
  2. W przypadku awarii urządzeń gazowych, elektrycznych, wod.-kan., c.o., c.w., należy ponadto powiadomić odpowiednie pogotowie techniczne.
  3. Korzystający z dźwigów osobowych (wind) winni przestrzegać instrukcji użytkownika tych urządzeń.
    Wszelkie zauważone usterki w działaniu wind winny być natychmiast zgłaszane do pogotowia dźwigowego lub do Administracji Osiedla.
  4. W przypadku przeprowadzania dezynsekcji, deratyzacji, dezynfekcji należy udostępnić wszystkie pomieszczenia (w tym lokale mieszkalne) wskazane przez Administrację Osiedla.
  5. Osoby posiadające tytuł prawny do lokali mają bezwzględny obowiązek stosowania zaleceń pokontrolnych wynikających z przepisów prawa budowlanego i innych obowiązujących przepisów.
  6. Właściciele (użytkownicy) lokali mieszkalnych, użytkowych i innych w przypadku wystąpienia awarii instalacji usytuowanych w szachtach lub przechodzących przez stropy mają obowiązek umożliwić rozbiórkę ścian szachtów, rozkucie stropów (posadzek, sufitów) w zakresie umożliwiającym wykonanie naprawy lub wymiany instalacji.
  7. Właściciele (użytkownicy) lokali są zobowiązani wykonać w swoich lokalach „okienka” rewizyjne w ścianach szachtów instalacyjnych – o wymiarach pozwalających na swobodną możliwość wykonania wymiany wodomierzy oraz dokonywania inspekcji stanu technicznego zlokalizowanych tam instalacji.

§15

Mieszkańcy (użytkownicy lokali) mają obowiązek udostępnić lokal pracownikom Spółdzielni lub osobom upoważnionym,
w celu:

  1. ustalenia przyczyny oraz usunięcia awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody;
  2. dokonania okresowego przeglądu stanu technicznego instalacji i urządzeń wynikającego z przepisów prawa budowlanego oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
  3. wykonania operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego;
  4. kontroli sprawności zainstalowanych w lokalu urządzeń pomiarowych oraz odczytu wskazań tych urządzeń lub ich wymiany;
  5. wyposażenia budynku (lokali) w dodatkowe instalacje;
  6. sprawdzenia stanu bezpieczeństwa pożarowego.


IV. PRZEPISY W ZAKRESIE UTRZYMANIA PORZĄDKU, ESTETYKI DOMÓW I OTOCZENIA

§16

Wszystkie osoby bez względu na tytuł prawny do lokalu, użytkownicy, mieszkańcy obowiązani są przestrzegać higieny, porządku i czystości zarówno w mieszkaniach (lokalach) i pomieszczeniach oddanych do ich wyłącznego użytku jak i w pomieszczeniach wspólnego użytkowania (pralnie, suszarnie, korytarze piwniczne itp.) oraz na terenie całego osiedla, przeciwstawiając się wszelkim przejawom marnotrawstwa i dewastacji mienia spółdzielczego.

§17

  1. Utrzymanie porządku i czystości na klatkach schodowych należy do obowiązków mieszkańców za wyjątkiem pomieszczeń wspólnego użytku wymienionych w § 6 pkt. 1.
  2. Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla na wniosek osób posiadających tytuł prawny do ponad połowy lokali danej klatki schodowej, może podjąć uchwałę o zleceniu sprzątania klatki firmie zewnętrznej i wprowadzeniu stosownego składnika opłat eksploatacyjnych dla wszystkich mieszkań klatki schodowej, których uchwala będzie dotyczyła.
  3. Sposób sprzątania (dyżury lub zlecenia) w poszczególnych budynkach ustalają mieszkańcy między sobą.
  4. Pełniący dyżur obowiązany jest do zamiatania i mycia klatki schodowej i korytarzy z uwzględnieniem posadzek, ścian, okien, balustrad itp.
  5. Utrzymanie porządku w korytarzach piwnicznych bocznych – zamkniętych należy do obowiązku mieszkańców, którzy posiadają w danym korytarzu piwnicę.

§18

  1. Celem utrzymania porządku w obrębie nieruchomości zabronione jest:
    1. wyrzucanie przez okna i z balkonu śmieci, niedopałków itp.,
    2. przechowywanie na klatce schodowej, korytarzach piwnicznych, kondygnacji technicznej, pomieszczeniach zsypowych itp. wszelkiego rodzaju przedmiotów i rzeczy,
    3. wyrzucanie i wystawianie śmieci gdzie indziej aniżeli do specjalnie na ten cel przeznaczonych pojemników. Jednocześnie należy pamiętać o segregacji śmieci i o niezaśmiecaniu pomieszczeń śmietnikowych oraz każdorazowym zamykaniu klap od pojemników,
    4. wyrzucanie do muszli klozetowej przedmiotów i odpadów, powodujących zapychanie kanalizacji,
    5. czyszczenie obuwia, wózków dziecięcych, rowerów, sanek itp. na klatkach schodowych i korytarzach oraz ich przetrzymywanie w w/w miejscach,
    6. rysowanie, pisanie, drapanie itp. ścian (elewacji) budynków,
    7. niszczenie zieleni, łamanie drzewek, krzew,
    8. trzepanie dywanów, chodników, pościeli, ubrań oraz opróżnianie pochłaniaczy odkurzaczy na balkonach, loggiach i klatkach schodowych,
    9. wysypywanie śmieci pochodzących z odpadów gospodarstwa domowego do koszy parkowych ustawionych przy budynkach, placach zabaw lub alejkach,
    10. ustawianie samochodów na trawnikach, chodnikach uniemożliwiając przejście pieszym oraz dostęp do budynków, a w szczególności dojazdów do altan śmietnikowych i pomieszczeń zsypów, garaży oraz zastawianie placów manewrowych garaży,
    11. przetrzymywanie motocykli, motorowerów i skuterów na klatkach schodowych, korytarzach piwnicznych, w wózkowniach, pralniach i suszarniach itp. oraz na chodnikach,
    12. samowolne nasadzenie drzew i krzewów oraz samowolne usuwanie drzew i krzewów na terenie osiedli.

§19

  1. Mieszkaniec, któremu przywieziono produkty żywnościowe, meble itp. winien natychmiast po rozładunku uprzątnąć zanieczyszczony teren.
  2. Trzepanie i czyszczenie dywanów, pościeli itp. może odbywać się wyłącznie na terenie i w miejscach do tego przeznaczonych (trzepaki) tylko w dni powszednie w godz. pomiędzy 7.00 -21.00.

§20

  1. Podlewanie kwiatów na balkonach, parapetach okiennych, loggiach, tarasach balkonowych, itp. winno odbywać się z umiarem, tak, aby woda nie przeciekała i nie spływała na niższe piętra budynku oraz nie zalewała ścian i nie niszczyła elewacji.
  2. Kwiaty w oknach, na parapetach, balkonach i loggiach winny być zabezpieczone przed wypadnięciem.
  3. Zabrania się sadzenia drzew i krzewów w gazonach balkonowo-tarasowych.
  4. Zabrania się tworzenia przez mieszkańców ogródków kwiatowych, warzywnych itp. na wspólnych trawnikach przydomowych.
  5. Zabrania się ogradzania przez mieszkańców jakichkolwiek części terenów zielonych (rabat kwiatowych, skupin krzewów, pojedynczych roślin itp.) na wspólnych terenach zieleni.
  6. Zabrania się tworzenia przez mieszkańców budowlanej architektury ogrodowej, punktów poboru wody do podlewania, dodatkowego podświetlenia zieleni itp. na wspólnych terenach zieleni.
  7. Koszty dewastacji elewacji budynku spowodowanych niewłaściwą eksploatacją gazonów, donic, skrzynek balkonowych oraz niewłaściwą pielęgnacją roślin balkonowych ponosi mieszkaniec (użytkownik) mieszkania, do którego przynależy balkon, loggia, taras.

V. PRZEPISY W ZAKRESIE PRANIA I SUSZENIA BIELIZNY

§21

  1. Z pralek domowych należy korzystać w sposób możliwie najmniej zakłócający spokój sąsiadów.
  2. Z pralni i suszarni może korzystać każdy mieszkaniec w kolejności uzgodnionej z innymi mieszkańcami i osobą, która przyjęła na siebie obowiązek przechowywania kluczy.
  3. Z urządzeniami pralni należy obchodzić się z należytą starannością, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia.
  4. W czasie prania należy pomieszczenie pralni wietrzyć, aby ściany, stolarka, sufit i gniazdka elektryczne nie były narażone na zawilgocenie
  5. Rozciąganie sznurów pomiędzy drzewami w celu suszenia jest zabronione, suszenie na poręczach klatek schodowych jest także niedopuszczalne.
  6. Po zakończeniu korzystania z pralni i suszarni pomieszczenia te należy uprzątnąć.
  7. Z pralni i suszarni nie wolno korzystać w celach zarobkowych.
  8. Suszarnia służyć powinna do suszenia bielizny i nie wolno tam przechowywać żadnych przedmiotów
    (np. pralek, mebli, rowerów, itp.).
  9. Należy przyjąć zasadę, że korzystanie z pralni powinno trwać nie dłużej niż 2 doby.
  10. Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za mienie użytkowników pozostawione w pralni bądź suszarni.

VI. PRZEPISY W ZAKRESIE WSPÓŁŻYCIA MIESZKAŃCÓW DOMU (OSIEDLA)

§22

  1. Zgodne współżycie wszystkich mieszkańców uzależnione jest wyłącznie od samych mieszkańców, przestrzegania przepisów w zakresie porządku publicznego, wzajemnej pomocy i niezakłócania sobie spokoju.
  2. Zabrania się urządzania na klatkach schodowych, korytarzach i w piwnicach spotkań towarzyskich.
  3. Zabrania się spożywania alkoholu i środków odurzających oraz palenia papierosów na klatkach schodowych, korytarzach, w piwnicach, w komórkach, w windach oraz innych pomieszczeniach wspólnego użytkowania.
  4. Zabrania się grillowania na balkonach, loggiach i trawnikach z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.
  5. Zabrania się stałego (ponad 14 dni) parkowania wszelkiego rodzaju przyczep, wraków samochodów oraz samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. na parkingach i innych miejscach postojowych usytuowanych na terenie nieruchomości Spółdzielni.
  6. Za niewłaściwe zachowanie się dzieci, jak hałasowanie, brudzenie ścian (rysowanie na ścianach) niszczenie urządzeń i instalacji, wybijanie szyb oraz niszczenie trawników, kwiatów, krzewów, drzew i urządzeń do zabaw odpowiedzialni są rodzice lub opiekunowie.
  7. Za wyrządzone szkody rodzice i prawni opiekunowie będą obciążani kosztami naprawy wyrządzonych szkód.
  8. Korzystanie z urządzeń zabawowych przez dzieci do 7 lat powinno się odbywać wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej (rodziców lub opiekunów).
  9. Zabrania się głośnego nastawiania odbiorników radiowych, telewizyjnych, gramofonów, itp. oraz głośnej gry na instrumentach o natężeniu dźwięku zakłócającym spokój sąsiadom.
  10. W godzinach 22.00 – 6.00 obowiązuje cisza nocna (spoczynek nocny).
  11. Wykonywanie prac uciążliwych, wywołujących nadmierny hałas i zakłócanie spokoju współlokatorom, jak: remonty, wiercenie otworów itp. winno odbywać się w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 19.00.

§23

  1. Niedozwolona jest hodowla i przetrzymywanie zwierząt gospodarczych i ptactwa domowego w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach i pomieszczeniach wspólnego użytku.
  2. Dopuszcza się posiadanie w mieszkaniach psa, kota oraz innych drobnych zwierząt niezagrażających zdrowiu mieszkańców i niezakłócających spokoju.
  3. Wszystkie psy na terenie osiedla oraz na klatkach schodowych, korytarzach lub innych miejscach wspólnego użytku należy prowadzać na smyczy i w kagańcu.
  4. Zabrania się wprowadzania zwierząt na teren, gdzie usytuowane są urządzenia zabawowe, sportowe, rekreacyjne.
  5. Właściciel psa obowiązany jest usuwać wszelkie zanieczyszczenia spowodowane przez psa w miejscach przeznaczonych do publicznego (wspólnego) użytku jak: ulice chodniki, parkingi, zieleńce, korytarze i klatki schodowe, kabiny dźwigów osobowych, korytarze piwniczne itp.
  6. Za zanieczyszczenia lub uszkodzenia klatek schodowych, zieleńców i innych urządzeń ogólnych przez psy i koty odpowiadają właściciele zwierząt.
  7. Właściciel psa obowiązany jest do posiadania aktualnego świadectwa szczepienia swojego psa przeciwko wściekliźnie.
  8. Niedozwolone jest celowe przetrzymywanie psów na balkonach.
  9. Zabronione jest umożliwianie zwierzętom (kotom i psom) załatwiania potrzeb fizjologicznych na balkonach.
  10. Zabrania się przetrzymywania i dokarmiania wszelkich zwierząt i ptaków w pomieszczeniach wspólnego użytku, w tym na korytarzach piwnicznych i klatkach schodowych.
  11. Zabronione jest zakładanie gniazd dla ptaków, montowanie domków, karmników oraz dokarmianie ptaków i wykładanie pożywienia na balkonach, loggiach, parapetach, jak również w otoczeniu budynku, trawnikach, placach i skwerach z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez Administrację Osiedla.


VII. PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA ORAZ PRZEPISÓW PRZECIWPOŻAROWYCH

§24

  1. W przypadku pożaru, nagłych awarii lub zagrożenia bezpieczeństwa w budynkach lub na terenie osiedla – użytkownicy obowiązani są zawiadomić o tym fakcie odpowiednie służby alarmowe i techniczne.
    Numery telefonów miejskich i własnych służb alarmowych i technicznych podane są w informacji wywieszonej na klatce schodowej.
  2. Nie wolno naprawiać we własnym zakresie bezpieczników instalacji elektrycznych poza obrębem mieszkania (na klatkach schodowych, w piwnicach itp.) ze względu na grożące niebezpieczeństwo porażenia oraz możliwość uszkodzenia instalacji. Kosztami z tytułu konieczności naprawy urządzeń uszkodzonych w wyniku manipulacji obciążona zostanie osoba, która je spowodowała. W przypadku stwierdzenia tego typu uszkodzeń należy niezwłocznie zawiadomić administrację Spółdzielni lub upoważnione do tego osoby.
  3. Zabrania się przechowywania w mieszkaniach, piwnicach, garażach i innych pomieszczeniach materiałów i przedmiotów łatwopalnych, wybuchowych oraz żrących i cuchnących.
  4. Zabrania się zastawiania dróg pożarowych, wejść do klatek schodowych, wjazdów i wyjazdów z garaży,
    drogi do altan śmietnikowych i komór zsypowych.
  5. Używanie otwartego ognia, rozniecanie ognia, palenie papierosów lub innych materiałów w piwnicach jak i w klatkach schodowych oraz w windach jest surowo zabronione.
  6. Zabrania się montowania drzwi i krat zagradzających drogę ewakuacji.
  7. Niedozwolone jest użytkowanie w piwnicach pralek, lodówek, zamrażarek i innych urządzeń elektrycznych.

VIII. PRZEPISY KOŃCOWE

§25

  1. Jeżeli użytkownik lokalu bądź osoby z nim zamieszkałe nie przestrzegają przepisów niniejszego Regulaminu, Spółdzielni przysługuje w stosunku do tych osób roszczenie o zwrot poniesionych w związku z tym kosztów, niezależnie od możliwości zastosowania w stosunku do użytkowników sankcji przewidzianych Statutem, do wykluczenia z członkostwa w Spółdzielni włącznie.
  2. W przypadku nieprzestrzegania niniejszego Regulaminu Spółdzielnia uprawniona jest do kierowania odpowiednich wniosków z interwencją lub o ukaranie do właściwych organów.
  3. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu odpowiadają majątkowo za wszelkie szkody wyrządzone innym użytkownikom lokali na skutek zaniedbań własnych i osób wspólnie zamieszkałych oraz najemców ich lokali.
  4. Mieszkańcy są zobowiązani do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie nieruchomości z ich winy, a w przypadku naprawienia takiej szkody przez Spółdzielnię, do pokrycia kosztów jej usunięcia na pierwsze wezwanie Spółdzielni.

Ad. 6 

Rozpatrzenie skargi na działanie przewodniczącej RPNO „Ruta” w sprawie odmowy procedowania wniosków przedstawiciela nieruchomości Watykańska dot. funduszu remontowego nieruchomości. 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że poprosił Przewodniczącą RPNO „Ruta” o pisemne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, ale nie otrzymał odpowiedzi. Członkowie komisji  po wysłuchaniu wyjaśnień przedstawionych przez przewodniczącą na posiedzeniu w dniu 7.01.2025 r. uznali je za wystarczające. 

Przewodniczący KR zgłosił wniosek o ponowne umieszczenie tego punktu w porządku obrad posiedzenia, aby załatwić temat do końca.

Przewodniczący RN zaprosił przewodniczącą RPNO „Ruta” na dzisiejsze posiedzenie, aby przedstawiła wyjaśnienia osobiście. Nie przybyła jednak na posiedzenie.

Przewodniczący RN w związku z wycofaniem skargi proponuje zakończenie  tej sprawy na tym etapie-  wniosek przyjęty  15 głosami za, przeciw 1, wstrzymało się 2.

Za przyjęciem powyższej zmiany oddano 12 głosów, przeciw 0,wstrzymało się 0. 

Ad. 7 Zatwierdzenie planu pracy Rady Nadzorczej i jej komisji na 2025 r.

Do przedstawionych planów pracy na 2025 r. Rada Nadzorcza nie zgłosiła uwag. Zostały zatwierdzone 18 głosami za, przeciw 0, wstrzymujący się 1.

PLAN PRACY
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
na rok 2025

Lp.TematUwagi

1.




















2.













3.







4.






5.



6. 

Uchwalanie:    1.  Planów gospodarczych i programów   działalności:        a) struktury organizacyjnej SM Czuby,        b) kosztów zarządzania        c) planu inwestycyjnego,       d) planu finansowo – gospodarczego SM Czuby,        e) korekty planu gospodarczo – finansowego.   2.  Zasad gospodarki finansowej spółdzielni.   3. Regulaminów wewnętrznych spółdzielni.  4.  Planów pracy plenum Rady i komisji,  5.  Stawek opłat eksploatacyjnych   6. Ustanowienie pełnomocnika uprawnionego do reprezentowania       spółdzielni w sądzie w przypadku, gdy Zarząd wytoczy powództwo       o uchylenie uchwały WZ.   7.  Upoważnienie do nabycia nieruchomości oraz nabycia Zakładu,       nieodpłatne przekazanie na majątek dostawców mediów        technologicznych sieci i przyłączy do nowo wybudowanych        obiektów  8.  Inne zagadnienia i tematy wynikłe z bieżącej pracy.

Opiniowanie   1.  Opinia dla Walnego Zgromadzenia w sprawie:        a)   wniosków z lustracji przeprowadzonych w SM „Czuby”,        b)   oceny sprawozdania finansowego,        c)   podziału nadwyżki bilansowej lub pokrycia straty,             d)   absolutorium dla członków Zarządu,        e)   zmian statutu,        f)    zmian Regulaminu Walnego Zgromadzenia,        g)   zmian Regulaminu Rady Nadzorczej,       h)   wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości,        i)    przystąpienia do innych organizacji,        j)    przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni ze związku,         k)    odwołań od uchwał Rady Nadzorczej.  2.  Inne zagadnienia i tematy wynikłe z bieżącej pracy.
Rozpatrywanie  1. Odwołań członków Spółdzielni od decyzji Zarządu i uchwał Rad      Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.  2. Skarg na działalność Zarządu i Rad Przedstawicieli Nieruchomości      Osiedli i członków Spółdzielni  3. Wniosków Zarządu, Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli,      Rad Dzielnicy Czuby, komisji Rady.  4.  Innych zagadnień i tematów wynikłych z bieżącej pracy.       Kontrola  1.  Badanie okresowych sprawozdań oraz sprawozdań finansowych.  2.  Dokonywanie okresowej oceny wykonania zadań statutowych, ze       szczególnym uwzględnieniem praw jej członków.  3.  Sposobu załatwiania przez Zarząd wniosków organów Spółdzielni        i jej członków   4. Ocena pracy członków zarządu.
Składanie Walnemu Zgromadzeniu   a) sprawozdań zawierających wyniki kontroli i ocenę sprawozdań           finansowych,    b) składanie sprawozdań ze swej działalności. 
Analiza  1.  Windykacji należności czynszowych.  2.  Przebiegu Walnego Zgromadzenia. 3.  Procesu wymiany w budynkach SM Czuby instalacji   gazowej,       wodomierzy.  4.  Wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego.  5.  Kosztów   zużycia ciepła. 6. Stawek opłat eksploatacyjnych

PLAN
pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2025

Lp.TematUwagi
123

1.








2.








3.





4




5..

 Opiniowanie Struktury organizacyjnej i liczby etatów Zarządu i Administracji     Ogólnej.  2.  Rocznych sprawozdań składanych Walnemu Zgromadzeniu.     3.  Realizacji wniosków z lustracji przeprowadzonych w Spółdzielni.  4.   Podziału nadwyżki bilansowej.   5.  Absolutorium dla członków Zarządu.   6.  Projektów zmian statutu i regulaminów wewnętrznych.   7.  Odwołań od uchwał Rady Nadzorczej.   8.  Wniosków kierowanych przez Zarząd.   
Rozpatrywanie:   1.  Pism skierowanych do Rady Nadzorczej.    2.  Wniosków kierowanych przez Rady Przedstawicieli Nieruchomości         Osiedli, Zarząd Spółdzielni, prezydium Rady.    3.  Odwołań członków Spółdzielni od decyzji Zarządu i uchwał Rad         Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.     4.  Skarg na działalność Zarządu, Rad Przedstawicieli Nieruchomości         Osiedli i członków spółdzielni.   5.  Występowanie do zespołu prawnego i przedstawianie RN stanowisk         prawnych w sprawach zmiany treści wewnętrznych aktów prawnych         SM Czuby.     6.  Innych zagadnień i tematów wynikłych z bieżącej pracy. 
Ocena realizacji:   1. Zaleceń pokontrolnych z kontroli przeprowadzanych w Spółdzielni.    2. Windykacji należności czynszowych.   3. Sposobu załatwiania przez Zarząd wniosków organów Spółdzielni          i poszczególnych jej członków.   4. Uchwał podejmowanych przez organa spółdzielni (RN, RPNO,        Zarząd).  
 Dokonywanie okresowej oceny     1. Wykonania planów gospodarczo – finansowych.  2. Zatrudnienia i funduszu płac.   3. Sytuacji finansowej spółdzielni.   4. Pracy członków Zarządu. 
Przeprowadzanie doraźnych kontroli na wniosek Rady Nadzorczej

Plan pracy
Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji na rok 2025

Lp.TematUwagi

1.









2.











3.





4.




Opiniowanie: 1.  Projektów regulaminów i przepisów wewnętrznych   Spółdzielni z       zakresu   gospodarki mieszkaniowej i inwestycyjnej.  2. Struktury organizacyjnej administracji osiedli.  3. Planów gospodarczych – finansowych, inwestycyjnych.  4. Koncepcji zagospodarowania terenów   pod zabudowę znajdujących       się w dyspozycji SM „Czuby” w Lublinie. 5. Projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego.  6. Innych inicjatyw podejmowanych przez Rady Przedstawicieli        Nieruchomości Osiedli. 
Rozpatrywanie   1. Pism skierowanych do Rady Nadzorczej mieszczących się w zakresie       działania komisji.   2. Spraw związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.  3. Wniosków kierowanych przez Rady Przedstawicieli Nieruchomości       Osiedla, Zarząd Spółdzielni i prezydium Rady.   4. Skarg na działalność organów Spółdzielni   dotyczących zakresu       działania komisji i członków Spółdzielni.   5. Odwołań członków Spółdzielni od decyzji Zarządu i uchwał Rad       Przedstawicieli Nieruchomości   Osiedli mieszczących się w       zakresie działania Komisji. 6. Innych zagadnień i tematów wynikłych z bieżącej pracy.
Analiza: 1. Gospodarki mieniem Spółdzielni,  2. Gospodarki mieszkaniowej, garażami, lokalami użytkowymi.  3. Kosztów inwestycyjnych. 4. Procedur wymiany w budynkach SM Czuby instalacji gazowej I      wodomierzy. 5. Kosztów zużycia ciepła.  
Ocena:  1.  Realizacji planu remontów i inwestycji.   2.  Realizacji wniosków organów Spółdzielni mieszczących się w        zakresie działań komisji.   3. Zaleceń pokontrolnych z kontroli przeprowadzonych w SM Czuby.

Plan pracy
Komisji Kulturalno – Oświatowej na rok 2025 

Lp.TematUwagi
1.





2.











3.




4.

Opiniowanie  1.  Projektów regulaminów organów samorządowych Spółdzielni. 2. Projektów uchwał w sprawie przystąpienia do innych organizacji       społecznych i gospodarczych oraz występowanie z nich. 3. Projektów innych przepisów wewnętrznych spółdzielni. 
Rozpatrywanie 
 1. Pism skierowanych do Rady Nadzorczej mieszczących się w zakresie       działania komisji.  Wniosków kierowanych przez Rady Przedstawicieli Nieruchomości    Osiedla, Zarząd Spółdzielni i prezydium Rady.  3. Skarg na działalność organów Spółdzielni dotyczących zakresu działania      Komisji i członków Spółdzielni.  4. Odwołań członków Spółdzielni od decyzji Zarządu i uchwał Rad       Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli mieszczących   się w zakresie      działania Komisji. 5. Innych zagadnień i tematów wynikłych z bieżącej pracy.
Analiza: 1. Działalności   pracy Domów Kultury.  3. Działań poprawiających bezpieczeństwo   mieszkańców. 4. Możliwości pozyskiwania środków na prowadzenie działalności Domów      Kultury.
Współpraca  . Ustalenie wspólnej płaszczyzny działań w celu poszerzania oferty    działalności    kulturalno- oświatowej i sportowej z:    –  Radnymi i przedstawicielami władz miasta Lublina,       –  Stowarzyszeniem „Kultura Czubów”,     –  Szkołami zlokalizowanymi na terenie dzielnicy,     –  Placówkami kulturalno oświatowymi i Parafiami,     –  Dzielnicowym VII Komisariatu Policji w Lublinie. 

Ad. 8 Ustalenie treści Sprawozdania Rady Nadzorczej z działalności za 2024 r. 

       Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja rekomenduje RN przyjęcie sprawozdania po   przeredagowaniu fragmentu zapisu dot. informacji „Rada Nadzorcza 22.10.2024 r. dokonała zmian w prezydium rady tj. odnoszącego się do odwołania przewodniczącego RN i rezygnacji z funkcji przewodniczącego Komisji Statutowo – Regulaminowej zaproponowanego przez Marię Gajewską – Mikołajewicz.  

         Rada Nadzorcza 16 głosami za, przeciw 0 i 1 wstrzymującym się od głosu zaakceptowała sprawozdanie Rady Nadzorczej SM „Czuby” za 2024 r w brzmieniu: 

S P R A W O Z D A N I E
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z działalności w 2024 roku

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo spółdzielcze, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Statutu      naszej Spółdzielni, Rada Nadzorcza przedstawia członkom Spółdzielni sprawozdanie ze swej działalności w   roku 2024.

Walne Zgromadzenie w dniach od 26.04.2023 r. do 14.06.2023 r.   w wyniku przeprowadzonych głosowań na poszczególnych częściach dokonało wyboru 21 członków do Rady Nadzorczej SM „Czuby” na kadencję w latach 2023-2026: Jerzego Kaczmarskiego, Ewę Czępińską, Marię Gajewską- Mikołajewicz z os. „Poręba”, Emilię Zamiejską, Martę Brożynę, Annę Sieradzką z os. „Widok”,  Pawła Ligęzę, Konrada Klimka, Konrada Gładosza, Katarzynę   Podlecką, Annę Nieśpiał z os. „Skarpa”, Mateusza Byrę, Danutę Przybyś-Ziembę, Mariana Warycha z os. „Łęgi”, Marcina Mielniczuka, Małgorzatę Zmysłowską, Andrzeja Turskiego z os. „Błonie”, Jolantę Sławińską, Tomasza Budę, Krystiana Fariona, Piotra Zarębę z os. „Ruta”.  

W związku z uchwałami Walnego Zgromadzenia: nr 6/2023 w sprawie odwołania Ryszarda Burskiego z funkcji Prezesa Zarządu, nr 7/2023 w sprawie odwołania Adama Ziółka z   funkcji Zastępcy Prezesa ds. finansowych – Głównego Księgowego, nr 8/2023 w sprawie odwołania Bożeny Zielińskiej z funkcji Zastępcy Prezesa ds. eksploatacyjnych, Rada Nadzorcza zgodnie z § 95 a Statutu i § 23   ust.5 Regulaminu RN, wyznaczyła 3 ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji członka (członków) Zarządu, do czasu wyboru Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Finansowych i Zastępcy Prezesa  Zarządu ds. Eksploatacyjnych.

Do czasowego pełnienia funkcjiczłonków Zarządu wyznaczono uchwałą nr 11/12/2023 Panią Martę Brożynę do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, uchwałą nr 10/11/2023 Pana Pawła Ligęzę do pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa Zarządu, uchwałą nr 12/13/2023 Pana Tomasza Budę do pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa Zarządu.

Rada Nadzorcza 6.09.2023 r. uchwałą Nr 20/11/2023 powołała Martę Brożynę na Prezesa Zarządu SM „Czuby”, uchwałą Nr 21/12/2023 powołała Tomasza Budę na Zastępcę Prezesa Zarządu ds. eksploatacyjnych, uchwałą Nr 22/13/2023 powalała Jarosława Jagitkę Zastępcę Prezesa Zarządu ds. finansowych na SM „Czuby” w Lublinie

Rada Nadzorcza do 1.01.2024 r. Pracowała w składzie.

1. Przewodniczący Rady Nadzorczej                                      – Anna Nieśpiał  
2. Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej                 – Konrad Gładosz
3. Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej                 – Danuta Przybyś – Ziemba  
4. Sekretarz Rady Nadzorczej                                                – Katarzyna Podlecka 
5. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej                                   – Konrad Klimek 
6. Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji – Jerzy Kaczmarski 
7. Przewodniczący Komisji Kulturalno – Oświatowej              – Emilia Zamiejska 
8. Przewodniczący Komisji Statutowo – Regulaminowej        – Marcin Mielniczuk   

Członkowie:  
Mateusz Byra, Ewa Czępińska, Krystian Farion, Maria Gajewska – Mikołajewicz, Paweł Ligęza, Anna Sieradzka, Jolanta Sławińska, Andrzej Turski, Marian Warych, Piotr Zaręba, Małgorzata Zmysłowska.

W 2024 r. nastąpiły zmiany w składzie prezydium RN: 

Przewodnicząca RN Anna Nieśpiał 14.03.2024 r.  na podstawie § 86 ust.1 pkt 3 Statutu Spółdzielni utraciła mandat członka RN. Funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej od 21.03.2024 r. pełnił Konrad Gładosz, a funkcję zastępcy    przewodniczącego RN Piotr Zaręba.

Piotr Zaręba – przedstawiciel X części WZ mieszkańców ul. Sasankowa 1, 3, 5, Jana Pawła II 9, Watykańska 4, 6, 8, 10 w osiedlu „Ruta” 15.05.2024 r. złożył rezygnację z funkcji członka rady.

W związku z utratą mandatu członka Rady Nadzorczej przez Martę Brożynę wybraną na Prezesa Zarządu SM „Czuby”, Tomasza Budy na Zastępcę Prezesa Zarządu ds. eksploatacji, utratą mandatu przez Annę Nieśpiał oraz rezygnacją z funkcji członka RN przez Piotra Zarębę, na Walnym Zgromadzeniu w dniach od 31.05.2024 r. do 28.06.2024 r.  przeprowadzono wybory uzupełniające do Rady Nadzorczej na 4 częściach tj.:  

VIII część członków zam. ul. Stokrotki 1, 3, 5, 7, 8, ul. Różana 1, 3, 6, 7 os. „Ruta” – wybrano Sylwię Zubrzycką;

X część członków zam. ul. Sasankowa 1, 3, 5, ul. Jana Pawła II 9, ul. Watykańska 4, 6, 8, 10 os. „Ruta” – wybrano Alberta Poniemirskiego;

XII część członków zam. ul. Bursztynowa 17, 19, 21, 23, 25, 29, 29 A, 31, ul. Topazowa 4, 6 os. „Widok” – wybrano Magdalenę Bogutę;

XX część członków zam. ul. Sympatyczna 1, 2, 3, 4, 7, 9, 12, 14, 16, ul. Radości 4, 14, ul. Uśmiechu 8, 23 os.  „Skarpa” wybrano Leszka Antoniewskiego.  

Rada Nadzorcza od 9.07.2024 r. pracowała w składzie: 

Antoniewski Leszek, Boguta Magdalena, Byra Mateusz, Czępińska Ewa, Farion Krystian, Gajewska-Mikołajewicz Maria, Gładosz Konrad, Kaczmarski Jerzy, Klimek Konrad, Ligęza Paweł, Mielniczuk Marcin, Podlecka Katarzyna, Poniemirski Albert, Przybyś-Ziemba Danuta, Sieradzka Anna, Sławińska Jolanta, Turski Andrzej, Warych Marian, Zamiejska Emilia, Zmysłowska Małgorzata, Zubrzycka Sylwia.

  Prezydium Rady: 

  1. Przewodniczący Rady Nadzorczej               Gładosz Konrad (od 21.03.2024 r.)              
  2. Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej            Przybyś-Ziemba Danuta       
  3. Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej            Farion Krystian      
  4. Sekretarz Rady Nadzorczej                                          Podlecka Katarzyna
  5. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej                             Klimek Konrad
  6. Przewodniczący Komisji GZM i I.                                  Kaczmarski Jerzy
  7. Przewodniczący Komisji Kulturalno – Oświatowej        Zamiejska Emilia
  8. Przewodniczący Komisji statutowo – Regulaminowej Mielniczuk Marcin

Komisja Rewizyjna:  

  1. Przewodniczący: Komisji Klimek Konrad
  2. Zastępca przewodniczącego: Warych Marian (od 30.04.2024 r.) 
  3. Członkowie: Antoniewski Leszek (od 28.08.2024 r.), Czępińska Ewa, Farion Krystian, Gajewska-Mikołajewicz Maria, Ligęza Paweł, Mielniczuk Marcin, Podlecka Katarzyna, Poniemirski Albert, Sieradzka Anna, Sławińska Jolanta, Zamiejska Emilia, Zubrzycka Sylwia (od.9.10.2024 r.)

Komisja Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji:  

  1. Przewodniczący Komisji: Kaczmarski Jerzy
  2. Zastępca przewodniczącego: Krystian Farion 
  3. Członkowie: Antoniewski Leszek (od 28.08.2024 r.), Byra Mateusz, Czępińska Ewa, Gajewska- Mikołajewicz Maria, Gładosz Konrad, Ligęza Paweł, Mielniczuk Marcin, Poniemirski Albert, Sieradzka Anna, Turski Andrzej, Warych Marian, Zmysłowska Małgorzata, Zubrzycka Sylwia (od 9.10.2024 r.)

Komisja Kulturalno – Oświatowa:

1. Przewodniczący Komisji: Zamiejska Emilia
2. Członkowie: Boguta Magdalena, Byra Mateusz, Podlecka Katarzyna, Przybyś-Ziemba Danuta, Sławińska Jolanta, Turski Andrzej, Zmysłowska Małgorzata

Komisja Statutowo – Regulaminowa powołana 23.01.2024 jako komisja stała: 

  1. Przewodniczący Komisji: Mielniczuk Marcin           
  2. Członek Komisji: Antoniewski Leszek (od 27.08.2024 r), Boguta Magdalena, Farion Krystian, Gładosz Konrad, Ligęza  Paweł, Poniemirski Albert (od 10.09.2024 r.), Turski Andrzej (do 10.09.2024 r.), Zaręba Piotr, Zubrzycka Sylwia      

 Rada Nadzorcza w dniu 27.08.2024 r.  postanowiła nie zawierać kolejne umowy o pracę (zawartej na czas określony do 7.09.2024 r.) z Prezes Zarządu Martą Brożyną i Zastępcą Prezesa Zarządu ds. eksploatacyjnych Tomaszem Budą. 

Nie zawiera kolejnej umowy o pracę (zawartej na czas określony do 1.10.2024 r.) z Zastępcą Prezesa Zarządu ds. finansowych Jarosławem Jagitką.

Rada Nadzorcza działając na podstawie art. 56 §1 i art. 46 §1 pkt 8 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze oraz § 95a i § 87 ust. 1 pkt 10 Statutu Spółdzielni, wyznaczyła od 11.09.2024 r. trzech członków Rady Nadzorczej do czasowego pełnienia funkcji członków Zarządu: 

  1. Pana Konrada Gładosza do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu 
  2. Leszka Antoniewskiego do pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa Zarządu ds. eksploatacyjnych 
  3. Sylwię Zubrzycką do pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa Zarządu ds. finansowych do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą Prezesa i Zastępców Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.   

Rada Nadzorcza do końca 2024 r.  pracowała w 18-osobowym składzie.

Rada Nadzorcza 22.10. 2024 r. dokonała zmian w prezydium rady tj.  

– odwołała z funkcji przewodniczącego RN Konrada Gładosza, pełnienie tej funkcji powierzyła Jerzemu Kaczmarskiemu;
– odwołała z funkcji zastępcy przewodniczego RN Krystiana Fariona, pełnienie tej funkcji powierzyła Magdalenie Bogucie. 
– przewodniczący Komisji Statutowo – Regulaminowej Marcin Mielniczuk złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego komisji.

W związku z wyborem na przewodniczącego RN Jerzy Kaczmarski zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji.    

W roku 2024 Rada Nadzorcza pracowała w oparciu o plany pracy wynikające z aktualnego zakresu działania Rady oraz zajmowała się rozwiązywaniem bieżących problemów będących w kompetencjach Rady Nadzorczej. 

Rada odbyła 11 protokołowanych posiedzeń plenarnych, 12 posiedzeń prezydium oraz 12 posiedzeń komisji. 

Rada Nadzorcza w trakcie posiedzeń rozpatrywała sprawy związane z funkcjonowaniem spółdzielni  zgłoszone przez Zarząd, organy samorządowe oraz członków.

Zgodnie z kompetencjami zawartymi w § 87 Statutu Rada Nadzorcza w 2024 r. dokonała następujących czynności:

Zatwierdziła: 

  1. Strukturę organizacyjną Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie na 2025
    Rada Nadzorcza po przeanalizowaniu planu zatrudnienia na 2025 r. zauważyła, że w strukturze znajdują się trzy etaty więcej w porównaniu do tej uchwalonej na 2024 r.  Zwiększenie o trzy etaty wynikało z umieszczenia w strukturze Zarządu i Administracji Ogólnej stanowiska kierowcy, w Administracji Osiedla „Widok” stanowiska inspektora ds. technicznych i w Administracji osiedla „Ruta” gospodarza rejonu. Rada Nadzorcza uchwałą nr 36/7/2024 z 18.12.2024 r. zatwierdziła strukturę organizacyjna SM „Czuby” w Lublinie na 2025 r. w wysokości 178.5 etatu, zmniejszając do 0,5 etatu angaż dla pracownika ds. bhp, ppoż. i archiwum, zmniejszając zatrudnienie w administracji osiedla „Błonie” o 0,5 etatu tj. do 19,5 etatu oraz likwidując stanowisko kierowcy. 
  2. Plan finansowo-gospodarczy Spółdzielni na rok 2025. 
    Rada Nadzorcza działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 1 Statutu Spółdzielni uchwałą nr 35/6/2024 r. z dnia 18.12.2024 r. zatwierdziła plan gospodarczo – finansowy Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” na 2025 r.  składający się z:
    • planu działalności eksploatacyjnej na 2025 r. 
    • planu funduszu remontowego na 2025 r.
    • planu działalności kulturalno-oświatowej na 2025 r. 
    • planu utrzymania mienia Spółdzielni na 2025 r.
    • planu kosztów zarządzania na 2025 r. 
    • planów gospodarczo-finansowych osiedli na 2025 r. określających stawki opłat eksploatacyjnych dla poszczególnych nieruchomości. 
  3. Plan pracy Rady Nadzorczej i jej komisji na 2024 r.  
  4. Sprawozdanie Rady Nadzorczej z działalności za 2023 r.
  5. Sprawozdanie finansowe SM „Czuby” w Lublinie za rok 2023 r. 
    Rada Nadzorcza postanowiła nie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu zatwierdzenia Sprawozdania finansowego SM „Czuby” w Lublinie za rok 2023 r. w związku z brakiem opinii biegłego rewidenta w sprawie badanego sprawozdania za 2023 r. oraz braku możliwości odniesienia się do sprawozdania. Firma wybrana do przeprowadzenia audytu poprosiła o więcej czasu na jego zbadanie, gdyż podpisane Przez Zarząd sprawozdanie finansowe za 2023 r. zawiera błędy tj. nie były w sposób prawidłowy prowadzone uzgodnienia wartości środków trwałych z funduszami, uzgodnienia umorzenia środków trwałych z amortyzacją i funduszami oraz w sposób nieprawidłowy przeprowadzano procedurę tworzenia i rozwiązywania rezerw na zobowiązania z obowiązkami wynikającym z art. 35 d i art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
  6. Zmiany w składach prezydium RN i komisji stałych RN w 2024 r. 
    Rada Nadzorcza dokonała zmian w składzie prezydium i komisjach rady na podstawie uchwały:
    • Nr 12/4/2024 z dnia 9.07.2024 r. uzupełniając Komisję Rewizyjną, Komisję GZM I I, Komisję Statutowo – Regulaminową i Komisję Kulturalno – Oświatową o Magdalenę Bogutę, Sylwię Zubrzycką i Alberta Poniemirskiego;
    • Nr 13/5/2024 z dnia 9.07.2024 r.  dodając „Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej – „Krystian Farion”;  
    • Nr 15/6/2024 z dnia 27.08.2024 r. uzupełniając Komisję Rewizyjną, Komisję GZM i I oraz Komisję Statutowo–Regulaminową o osobę Leszka Antoniewskiego;
    • Nr 17/17/2024 z dnia 10.09.2024 r. uzupełniając Komisję Rewizyjną, Komisję GZM i I – o osobę Sylwii Zubrzyckiej;
    • Nr 19/19/2024z dnia 10.09.2024 r. dodając „Komisja Statutowo – Regulaminowa – Albert Poniemirski”; 
    • Nr 24/9/2024 z dnia 22.10.2024 r. w sprawie: odwołania Konrada Gładosza z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie; 
    • Nr 25/10/2024 z dnia 22.10.2024 r. sprawie: odwołania Krystiana Fariona z funkcji Zastępcy Przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie;
    • Nr 26/11/2024 z dnia 22.10.2024 r. w sprawie wyboru Jerzego Kaczmarskiego na  Przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie;
    • Nr 27/12/2024 z dnia 22.10.2024 r. w sprawie wyboru Magdaleny Boguty na Zastępcę Przewodniczącego Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie;
    • Nr 29/13/2024 z dnia 22.10.2024 r. w sprawie wyboru Prezydium Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie – kadencja 2023-2026.
  7.   Zmieniła status Komisji Statutowo-Regulaminowej Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie. 
    Rada Nadzorcza działając na podstawie § 15 ust 2 Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie podjęła uchwałę nr 2/20/2024 w sprawie zmiany statusu Komisji Statutowo – Regulaminowej na komisję stałą. Przedmiotem działania komisji jest opracowanie projektów zmian Statutu SM „Czuby” w Lublinie i regulaminów obowiązujących w Spółdzielni oraz udzielenie Radzie Nadzorczej rekomendacji co do ewentualnych zmian.

    Na podstawie uchwały nr 28/14/2024 z dnia 22.10.2024 r. zlikwidowała Komisję Statutowo – Regulaminową. Sprawy będące dotychczas przedmiotem działania Komisji Statutowo – Regulaminowej zostały przekazane do zakresu działania pozostałych komisji Rady Nadzorczej.
  8. Nowe stawki opłat eksploatacyjnych. 
    1.  z dniem 1.03.2024 roku zmieniono wysokość dodatkowego odpisu na fundusz remontowy z przeznaczeniem na przebudowę instalacji gazowej z 25 zł.  miesięcznie za lokal na 50 zł. miesięcznie za lokal w budynkach: ul. Gościnna 3, ul. Sympatyczna 4, ul. Gościnna 5, ul. Gościnna 15 w osiedlu „Skarpa”;    
    2. z dniem 1.07.2024 roku do 30.06.2025 roku wprowadzono dodatkowy odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na montaż instalacji domofonowej w wysokości 48 zł miesięcznie za lokal w budynku przy ulicy Tymiankowej 1 dla lokali od nr 41 do nr 50 w osiedlu „Łęgi”;
    3. z dniem 1.08.2024 roku, do czasu sfinansowania projektu zmienia się wysokość dodatkowego odpisu na fundusz remontowym z przeznaczeniem na przebudowę instalacji gazowej z 25 zł. miesięcznie za lokal na 50 zł. miesięcznie za lokal w budynku przy ulicy Gościnnej 13 w osiedlu „Skarpa”;
    4. z dniem 1.11.2024 roku wprowadza się dodatkowy odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na remont dachu w wysokości 0,50 zł za m2 p. u. dla lokali mieszkalnych przy ulicy Bursztynowej 37, do końca finansowania przedsięwzięcia;
    5. z dniem 1.01.2025 roku do 31.12.2025 roku wprowadza się dodatkowy odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na montaż instalacji domofonowej w wysokości 22,50 zł miesięcznie za lokal, w budynku przy ul. Tymiankowej 3 dla lokali od numeru 21 do 30;
    6. z dniem 1.11.2024 roku do końca finansowania przedsięwzięcia wprowadza się podział odpisu na fundusz remontowy w nieruchomości EW 02 – ul. Szmaragdowa 30, 34 na:   
      –   odpis na fundusz remontowy nieruchomości – 0,30 zł./m2 p.u.m.
      –   odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na wymianę wind – 0,50 zł/m2 p.u.m.
    7. z dniem 1.01.2025 roku do końca finansowania przedsięwzięcia wprowadza się podział odpisu na fundusz remontowy w wysokości (1,00 zł /m2 – lokale mieszkalne i lokale użytkowe oraz 0,80 zł/mgaraże) oraz podziału zgromadzonych środków na funduszu remontowym w nieruchomości EW 22 ul. Topazowa 4 w osiedlu „Widok”:

      1. Lokale mieszkalne i lokale użytkowe 
      – odpis na fundusz remontowy nieruchomości – 0,30 zł/m
      odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na remont elewacji od strony klatek schodowych – 0,70 zł/m2  

      2. Garaże 
      – odpis na fundusz remontowy nieruchomości – 0,20 zł/m2.
      – odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na remont elewacji – 0,60 zł/m2

      Środki z funduszu remontowego wg. stanu na 31.12.2024 r. na nieruchomości EW 22 ul. Topazowa 4 zostaną podzielone:
      – 70% – fundusz remontowy z przeznaczeniem na remont elewacji od strony klatek schodowych 
      – 30% – fundusz remontowy nieruchomości 
  9. Kryteria wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie

    Rada Nadzorcza uchwałą nr 33/10/2024 z dnia 7.11.2024 r.  zatwierdziła kryteria wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie zawarte w treści ogłoszenia o konkursie na stanowiska: Prezesa Zarządu i Zastępców Prezesa Zarządu.
    Określono jakie dokumenty poświadczające kompetencje do zajmowania stanowiska Prezesa Zarządu, Zastępcy Prezesa Zarządu ds. eksploatacyjnych lub Zastępcy Prezesa Zarządu ds. finansowych kandydat powinien złożyć w terminie do dnia 16.12.2024 r. w sekretariacie Spółdzielni do godziny 17.00 lub przesłać listem poleconym z dopiskiem „Konkurs na Prezesa Zarządu i Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie – nie otwierać”.  W razie zakwalifikowania kandydata do kolejnego etapu konkursu, w trakcie udzielenia głosu kandydatowi. Rada Nadzorcza może poprosić kandydata o przedstawienie oryginałów dokumentów lub notarialnie poświadczonych kopii do wglądu. W trakcie udzielania głosu kandydat może zostać zapytany o znajomość aktualnych problemów SM „Czuby” i przedstawienie koncepcji ich rozwiązania.

Dokonała zmian w regulaminach: 

  1. Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
    Rada Nadzorcza, działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 23 Statutu Spółdzielni, dokonała zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”w Lublinie. Zmiany dotyczą zakresu obowiązku osób posiadających tytuł prawny do lokalu w zakresie wykonywania napraw, wymian i odnowień między innymi balkonów, loggii i tarasów określonych w § 7 ust. 2 pkt 6 lit. b – c i § 6, stanowiącego o obowiązkach Administracji Osiedli w kwestii konserwacji, napraw, remontów balkonów nadając im brzmienie:
    1)  w § 6 dodaje się pkt 12 w brzmieniu:
    „naprawa, wymiana lub odnowienie balkonów lub loggii w zakresie izolacji przeciwwodnej, posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym, malowania od strony wewnętrznej sufitów balkonów/loggii oraz malowania balustrad balkonowych i parapetów zewnętrznych, wprzypadku stwierdzenia przecieków, awarii lub zagrożenia struktury budynku, potwierdzonych operatem technicznym sporządzonym przez Spółdzielnię“
    2) w §7 ust. 1 pkt 6 lit. b otrzymuje brzmienie:
    „naprawy lub wymiany izolacji przeciwwodnej, posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym, z zastrzeżeniem § 6.
  2. Regulaminie Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania.
    Rada Nadzorcza uchwałą nr 10/13/2024 z dnia 14.05.2024 r. dokonała zmian w Regulaminie Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania tj. 
    1. Zmieniono nazwę Regulaminu Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania na „Regulamin Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli”
    2. § 18 ust 2 regulaminu otrzymał brzmienie:
      „Członkowie Spółdzielni zamieszkujący na terenie określonego Osiedla powinni być zawiadamiani o terminie, miejscu i porządku obrad Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla przez wywieszenie zawiadomienia w Administracji Osiedla, w tablicach osiedlowych oraz na stronie internetowej Spółdzielni w zakładce przeznaczonej dla tego osiedla”.
  3. Regulaminie wyboru członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
    Rada Nadzorcza na podstawie§ 8 ust. 1 pkt 26 Regulaminu Rady Nadzorczej SM “Czubyw Lublinie uchwałą nr 31/9/2024 z dnia 7.11.2024 r. wprowadziła do Regulaminu wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie zmiany w §1 ust.3. § 1 ust.4. § 4, § 5 ust. 3 § 9 ust. 4§ 11 ust. 3 nadając im brzmienie:  
    1. § 1 ustęp 3 
      „Posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym odbywają się wybory członków Zarządu jest jawne z wyjątkiem dyskusji, o której mowa w § 5 ust.3 i § 11 ust. 3 i głosowań. Członkowie spółdzielni mogą  przysłuchiwać się obradom.” 
    2. § 1 ustęp 4 
      „Rada Nadzorcza ma prawo skorzystać z usług firm i portali zewnętrznych celem znalezienia odpowiedniego kandydata na wolne stanowiska członka Zarządu”.
    3. § 4 
      „Rada Nadzorcza wybiera członków Zarządu w liczbie równej wakatom, spośród wszystkich kandydatów, których oferty spełniają wymogi formalne określone w ogłoszeniu o wyborach.”
    4. § 5 ust. 3 
      „Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów Przewodniczący Rady zarządza dyskusję. Na czas trwania dyskusji kandydaci i przysłuchujący się obradom członkowie spółdzielni proszeni są o opuszczenie sali obrad”.  
    5. § 9 ust. 4 
      „Za wybranego na Prezesa Zarządu w drugiej turze wyborów uznaje się kandydata, który otrzymał więcej niż 50% oddanych ważnych głosów”  
    6. § 11 ust. 3 
      „Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów Przewodniczący Rady zarządza dyskusję. Na czas dyskusji  kandydaci i przysłuchujący się obradom członkowie spółdzielni proszeni są o opuszczenie sali obrad”. 
  4. Regulaminie wynagradzania członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie. 

    Rada Nadzorcza uchwałą nr 32/20/2024 z dnia 7.11.2024 r.  na podstawie § 87 ust. 1 pkt 25 Statutu dokonała w Regulaminie wynagradzania członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie zmian w:
    1. § 2 ust. 2  
      „Kolejnej umowy o pracę nie zawiera się z członkiem Zarządu SM „Czuby” w Lublinie, któremu Walne Zgromadzenie SM „Czuby” w Lublinie nie udzieliło absolutorium”.  
    2. § 3 ust. 2 
      „Kolejnej umowy cywilnoprawnej nie zawiera się z członkiem Zarządu SM „Czuby” w Lublinie, któremu Walne Zgromadzenie SM „Czuby” w Lublinie nie udzieliło absolutorium”. 
    3. § 6 ust. 1 
      „Nagroda za sukces, o której mowa w § 4 ust. 3 Regulaminu może być przyznana członkom Zarządu dwa razy w roku (na styczniowym i lipcowym) posiedzeniu Rady Nadzorczej w wysokości do 30% rocznego wynagrodzenia stałego za okres premiowy.” 
    4. § 6 ust. 2 
      Nagroda za sukces ma charakter uznaniowy, a podstawą jej przyznania jest ocena pracy członków Zarządu, uwzględniająca między innymi: 
      1. pozyskanie na działalność inwestycyjną Spółdzielni zewnętrznych środków finansowych (krajowych i zagranicznych) nie będących kredytami, 
      2. zmniejszenie kosztów funkcjonowania Spółdzielni, z tym, że do zmniejszenia kosztów funkcjonowania Spółdzielni nie wlicza się kosztów zmniejszonych w wyniku sfinansowania ich pozyskanymi środkami zewnętrznymi, 
      3. realizację zadań zleconych przez Radę Nadzorczą.
  5. Regulaminu rozliczania kosztów dostawy energii cieplnej do budynków i dokonywania rozliczeń z użytkownikami lokali za centralne ogrzewanie oraz za podgrzewanie wody.

    Rada Nadzorcza uchwałą nr 37/21/2024 z dnia 18.12.2024 r. dokonała zmiany zapisów Regulaminu rozliczania kosztów dostawy energii cieplnej do budynków i dokonywania rozliczeń z użytkownikami lokali za centralne ogrzewanie oraz za podgrzewanie wody w:
    § 1 ust 3, § 2 ust.1 pkt 1 i 2, § 2 ust. 2,4, § 2  ust. 4 pkt 2, § 2 ust. 5 pkt 1,2, § 2 ust. 6, § 2 ust. 6 skreśla się wyrazy „ust. 6”, § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, § 3 ust. 2 pkt 1 i 2, §15 w których wyrazy „liczników ciepła” zastępuje się wyrazem „ciepłomierze”, § 16, § 3 ust. 2 dodaje się pkt 3, § 3 ust. 4, § 3 ust. 5, § 3 ust. 7,  § 4 ust. 1, § 4 ust. 1 pkt 2 skreśla się wyrazy „ust. 6”, § 4 ust. 2 i 3, § 3 pkt 2 lit. e, § 6 ust. 3, §7 pkt 1, § 8 , § 9 ust.1, i 2, § 10 ust. 2,3,5, § 11 ust. 1 i 6, § 13.

    Rozpatrzyła odwołania członków Spółdzielni od uchwał RPNO i Zarządu: (23.01.2024 r).
    1. Członka Spółdzielniod uchwały nr 57/2023 Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Błonie” z dnia 20.11.2023 r. wraz w uzupełnieniu wniesionym 18.01.2024 r. dot. stawki opłat eksploatacyjnych nieruchomości. Rada Nadzorczadziałając na podstawie § 87 ust 1 pkt 36, Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie postanowiła utrzymać zaskarżoną uchwałę w mocy, gdyż powołany w zaskarżeniu przepis nie zobowiązuje Spółdzielni, do uwzględnienia wyniku za trzy kwartały 2023 r. w kalkulacji opłat na 2024 r. Dopiero zamknięcie całego roku rozliczeniowego 2023 r. i ewentualne powstanie różnicy między kosztami i przychodami pozwoli na jej uwzględnienie przy ustalaniu w 2024 r. opłat eksploatacyjnych na rok następny, tj. 2025.
    2. Członka Spółdzielni od uchwały nr 16/2024 RPNO „Skarpa” z dnia 1.07.2024 r. w sprawie braku zgody na remont balkonów przynależnych do dwóch mieszkań w budynku przy ul. Fantastycznej 9 ze środków funduszu remontowego nieruchomości ES 13.

Rada Nadzorcza uchyliła uchwałę Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Skarpa”, gdyż mając za podstawę treść § 87 ust. 1 pkt 36 Statutu Spółdzielni, stwierdzić należy, że uchwała nr 16/2024 powinna być uchylona z uwagi na jej sprzeczność z uchwałą Rady Nadzorczej § 6 pkt 12 Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby” w Lublinie, a także z uwagi na zagrożenie interesu materialnego Spółdzielni. 

Zgodnie z § 6 pkt 12 Regulaminu porządku domowego: „Na Administracji Osiedla ciążą następujące obowiązki: (…) naprawa, wymiana lub odnowienie balkonów lub loggii w zakresie izolacji przeciwwodnej, posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym, malowania od strony wewnętrznej sufitów balkonów/loggii oraz malowania balustrad balkonowych i parapetów zewnętrznych, w przypadku stwierdzenia przecieków, awarii lub zagrożenia struktury budynku, potwierdzonych operatem technicznym, sporządzonym przez Spółdzielnię.”

W formie opinii dla Walnego Zgromadzenia zajęła stanowisko w sprawie: 

  1. Oceny Sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2022 r.

    Rada Nadzorcza, działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 2 lit a i pkt 9 Statutu Spółdzielni, pozytywnie ocenia roczne sprawozdanie finansowe Spółdzielni za 2022 r.  składające się z dodatkowej informacji i objaśnień do bilansu za 2022 r., bilansu sporządzonego na dzień 31.12.2022 r. zamykającego się po stronie aktywów i pasywów kwotą 207 666 595,44 zł, rachunku zysków i strat za rok obrotowy 2022 wykazujący zysk netto w wysokości 1 775 971,80 zł, rachunku przepływów pieniężnych wykazującym zwiększenie środków pieniężnych netto w ciągu roku obrotowego 2022 o kwotę 6 009 529,24 zł, zestawienia zmian w funduszach własnych za okres od 01.01.2022 r. do 31.12.2022 r. wykazujące zmniejszenie o kwotę  3 975 397,23 zł. 
  2. Oceny Sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2023 r.
    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się ze sprawozdaniem finansowym za 2023 r., pismem firmy POL- TAX z dnia 26.04.2024 r. badającej sprawozdanie finansowe j spółdzielni za 2023 r., informującym, że w związku z zaistniałą nadzwyczajną sytuacją dot. braku zatwierdzenia sprawozdań finansowych za poprzednie okresy sprawozdawcze 2019-2022 niezbędny jest firmie dodatkowy czas na przeanalizowanie tej sytuacji, postanowiła, w związku z brakiem opinii biegłego rewidenta, nie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego SM „Czuby” za 2023 r. Rada Nadzorcza działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 2 lit a i pkt 9 Statutu Spółdzielni po zapoznaniu 22.10.2024 r.  się z projektem uchwały w sprawie oceny rocznego sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2023 r, podjęła uchwałę nr 23/2/2024, w której pozytywnie ocenia roczne sprawozdanie finansowe za 2023 r.  składające się z dodatkowych informacji i objaśnień („sprawozdanie   finansowe”), bilans sporządzony na dzień 31.12.2023 r., który po stronie aktywów i pasywów wykazuje sumę 209 339 949,17 zł, rachunek zysków i strat wykazujący za okres od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r. zysk netto w wysokości 1 772 389,85 zł, zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym za okres od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r.  wykazujące zmniejszenie kapitału własnego o kwotę 6 662 717,66 zł, rachunek przepływów pieniężnych za okres od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r. wykazujący zwiększenie stanu środków pieniężnych o kwotę 7 768 270,05 zł.)
  3. Zmian statutu i Regulaminu Rady Nadzorczej. 

    Rada Nadzorcza po przeanalizowaniu 14.05.2024 r. proponowanych zmian zawartych w §103a ust. 5,6,  §103a1 ust.2, 103a2 ust.4 , § 103b ust.1, § 103d  wnosi o umieszczenie przedstawionych zmian w projekcie uchwały Walnego Zgromadzenia oraz wnosi do Walnego Zgromadzenia o przyjęcie uchwały zgodnie z przedłożonym projektem.
  4. Podziału zysku netto za 2022 r. 
    Rada Nadzorcza pozytywnie oceniła podział zysku netto za 2022 r. w wysokości 1 775 971,80 zł określony w projekcie uchwały dla Walnego Zgromadzenia i jego przeznaczeniem:  
    1)    Kwotę (+) 152 914,37 zł stanowiącą nadwyżkę przychodów nad kosztami na pozostałej działalności operacyjno – finansowej wypracowanej bezpośrednio w osiedlach Spółdzielni przeznaczyć na dofinansowanie funduszu remontowego danego osiedla.
    2)   Kwotę (+) 893 595,02 zł stanowiącą nadwyżkę przychodów nad kosztami obejmującą pozostałą działalność operacyjną i finansową, której nie można bezpośrednio zakwalifikować do danego osiedla przeznaczyć na dofinansowanie funduszu zasobowego z przeznaczeniem finansowania inwestycji mienia Spółdzielni.
    3)    Kwotę (+) 729 462,40 zł stanowiącą nadwyżkę przychodów nad kosztami na działalności gospodarczej rozliczyć w roku następnym. Rada Nadzorcza wniosła o podjęcie uchwały przez Walne Zgromadzenie zgodnie z § 79 pkt 5 i § 109 Statutu Spółdzielni. 
  5. Podziału zysku netto za 2023 r. 

    Rada Nadzorcza odstąpiła od rekomendowania Walnemu Zgromadzeniu podjęcia uchwały w sprawie podziału zysku netto za 2023 r. w związku z brakiem rekomendacji rady dla Walnego Zgromadzenia do podjęcia uchwały w sprawie oceny sprawozdania finansowego za 2023 r. 
  6. Absolutorium dla członków Zarządu za działalność w 2023 r.
    Rada Nadzorcza po dokonaniu oceny pracy Członków Zarządu za 2023 r. (w składzie od września 2023 r). pozytywnie opiniuje wniosek o udzielenie absolutorium Członkom Zarządu za działalność w 2023 roku. Stanowisko Rady Nadzorczej wynika z podjęcia i realizacji przez Zarząd następujących działań, wynikających z obowiązujących przepisów ustawowych i statutowych: 
    – zmniejszenie struktury organizacyjnej na 2024 r. oraz likwidacja kasy w celu obniżenia kosztów związanych z funkcjonowaniem Spółdzielni oraz utrzymania kosztów eksploatacji w 2024 r. na poziomie roku 2023,
    – rozpoczęcie procesu ujednolicenia systemu informatycznego obsługującego wszystkie działy Zarządu i docelowo administracji,
    – uporządkowanie i ujednolicenie systemu pracy we wszystkich administracjach,
    – analizy umów zawartych przez Spółdzielnię w celu negocjacji korzystniejszych warunków finansowych,  
    bieżącej obsługi prowadzonych przez Spółdzielnię postępowań sądowych w związku z prowadzeniem działań windykacyjnych oraz mając na celu uregulowanie stanu prawnego lokali,  
    – prowadzenia i udziału w postepowaniach sądowych z powództwa mieszkańców nieruchomości przy ul. Watykańskiej 6, 8, 10,
    kontynuowania działań związanych z wymianą instalacji gazowej w osiedlach „Skarpa” i „Łęgi”,
    realizowania prac remontowych we wszystkich osiedlach zgodnie planem finansowo-gospodarczym,
    – prowadzenia sprawnej i profesjonalnej obsługi interesantów osobiście przez każdego członka Zarządu,
    – podejmowania innych czynności zmierzających do zapewnienia sprawnej, spełniającej oczekiwania mieszkańców obsługi, przy jednoczesnym zachowaniu standardów nowoczesnego zarządzania. 
  7. Odwołań członka Spółdzielni od uchwał nr 10/11/2023, 11/12/2023, 12/13/2023 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dn. 21 czerwca 2023 r. oraz od uchwał nr 15/1/2023 i 16/16/2023 z dnia 18.07. 2023 r.

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z odwołaniami członka Spółdzielniod uchwały:
    1. nr 10/11/2023 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej do czasowego pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa ds. finansowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 21.06.2023 r. do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą SM „Czuby” w Lublinie Zastępcy Prezesa ds. finansowych SM „Czuby” w Lublinie.
    2. nr 11/12/2023 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej do czasowego pełnienia funkcji Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 21.06.2023 r. do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą SM „Czuby” w Lublinie Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.
    3. nr 12/13/2023 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej do czasowego pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa ds. eksploatacyjnych SM „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 21.06.2023 r. do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą SM „Czuby” w Lublinie Zastępcy Prezesa ds. eksploatacyjnych SM „Czuby” w Lublinie.
    4. nr 15/1/2023 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 18.07.2023 r. w sprawie upoważnienia dwóch członków Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie do zawarcia w imieniu Spółdzielni umów cywilnoprawnych z członkami Rady Nadzorczej wyznaczonymi do czasowego pełnienia funkcji członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.
    5. nr 16/16/2023 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 18.07.2023 r. w sprawie zatwierdzenia kryteriów wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie oraz przyjęcia treści ogłoszenia o konkursie na stanowiska Prezesa Zarządu i Zastępców Prezesa Zarządu. postanowiła nie rekomendować Walnemu Zgromadzeniu sposobu ich rozpatrzenia. 

Rozpatrzyła wnioski Zarządu w sprawie: 

  1. Dofinansowania studiów podyplomowych przez Pracodawcę (SM „Czuby”) dla członków Zarządu.

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu z wnioskami w sprawie dofinansowania studiów podyplomowych przez M „Czuby” dla: Prezesa Zarządu Marty Brożyny na studia pod tytułem „Zarzadzanie nieruchomościami Lubelskiej Akademii WSEI w Lublinie, dla Zastępcy Prezesa ds. Finansowych Jarosława Jagitki pod tytułem „Menadżer biznesu – MBA” organizowanych przez Akademię Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie, nie wyraziła zgody na dofinansowanie studiów podyplomowych przez SM „Czuby” dla: Prezesa Zarządu i Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Finansowych.  
  2. Zawarcia umów o pracę z członkami Zarządu.

    Rada Nadzorcza 27.08.2024 r postanowiła nie zawierać nowej umowy o pracę z:
    1. zatrudnioną do 7.09.2024 r. na stanowisku Prezesa Zarządu Martą Brożyną,
    2. zatrudnionym do 7.09.2024 r na stanowisku Zastępcy Prezesa ds. eksploatacji Tomaszem Budą,
    3. zatrudnionym do 1.10.2024 r. na stanowisku Zastępcą Prezesa ds. Finansowych Jarosławem Jagitją  

    Walne Zgromadzenie obradujące w dn. od 31.05.2024 r. do 28.06.2024 r. nie udzieliło absolutorium Członkom Zarządu za okres od 6.09.2023 r. do 31.12.2024 r. Prezes Marta Brożyna oraz Zastępca Prezesa ds. eksploatacyjnych Tomasz Buda złożyli z dniem 7.09.2024 r.  rezygnację z zajmowanych stanowisk w Zarządzie SM „Czuby” w Lublinie. Zastępca Prezesa ds. finansowych Jarosław Jagitka złożył na posiedzeniu RN oświadczenie ustne, że rezygnuje z pełnionej funkcji w Zarządzie SM „Czuby” w Lublinie ze skutkiem na dzień ustania stosunku pracy tj. 30 września 2024 r.
  3. Premii dla członków Zarządu.

    Rada Nadzorcza, po dokonaniu oceny działalności gospodarczo-finansowej za poprzedni kwartał i bieżącej działalności Prezesa Zarządu Marty Brożyny oraz Zastępców Prezesa: Tomasza Budy i Jarosława Jagitki postanowiła:
    1. przyznać członkom Zarządu premię za I kwartał 2024 r. w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego wypłacanego kwartalnie,
    2. nie przyznać premii członkom Zarządu za II kwartał 2024 r.
  4. Wyznaczenia członków RN do czasowego pełnienia funkcji członków Zarządu.
    Rada Nadzorcza działając na podstawie art. 56 § 1 i art. 46 § 1 pkt 8 ustawy z dnia 16.09. 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2024 r., poz. 593) oraz § 95a i § 87 ust. 1 pkt 10 Statutu Spółdzielni 10.09.2024 r. podjęła uchwały: 
    1. nr 20/14/2024 w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej Konrada Gładosza do czasowego pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 11.09.2024 r. do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie oraz upoważnienia Zastępcy Przewodniczącego i Sekretarza Rady Nadzorczej do zawarcia w imieniu Spółdzielni  umowy cywilnoprawnej z wyznaczonymi członkami Rady Nadzorczej.
    2. nr 21/16/2024 r w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej  Leszka Antoniewskiego do czasowego pełnienia funkcji  Zastępcy Prezesa Zarządu ds. eksploatacyjnych Spółdzielni  Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 11.09.2024 r. do  czasu wyboru przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”  w Lublinie Zastępcy Prezesa Zarządu ds. eksploatacyjnych  Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie oraz upoważnienia Zastępcy Przewodniczącego i Sekretarza Rady Nadzorczej do zawarcia w imieniu Spółdzielni umowy cywilnoprawnej z wyznaczonymi członkami Rady Nadzorczej. 
    3. nr 22/16/2024 w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej Sylwię Zubrzycką do czasowego pełnienia funkcji Zastępcy Prezesa Zarządu ds. finansowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 02.10.2024 r. do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby w Lublinie Zastępcy Prezesa Zarządu ds. finansowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie oraz upoważnienia Zastępcy Przewodniczącego i Sekretarza Rady Nadzorczej do zawarcia w imieniu Spółdzielni umowy cywilnoprawnej z wyznaczonymi członkami Rady Nadzorczej. 
  5. Ustalenia wysokości wynagrodzenia dla członków Zarządu.

    Rada Nadzorcza postanowiła, że członkowie Rady Nadzorczej wyznaczeni do czasowego pełnienia funkcji członków Zarządu; prezesa Zarządu i zastępców prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 11.09.2024 r. do czasu wyboru przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie nowych członków Zarządu, z tytułu wykonywania umowy otrzymywać będą miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe zgodnie z § 4 Zasad wynagradzania Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.

Rozpatrzyła wnioski członków RN: 

  1. Przewodniczącej Komisji Kulturalno – Oświatowej w sprawie działalnościDomu Kultury „Ruta 

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z opinią z dn. 08.01.2024r. dotyczącą kwestii członkostwa pracowników SM Czuby w Radzie Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla oraz zadłużenia placówki, postanowiła   skierować    do RPNO „Ruta” pisma o przedstawienie informacji nt. czy członkowie RPNO „Ruta” zostali poinformowani o zadłużeniu Domu Kultury „Ruta” wynoszącego na 31.12.2022 rok 112 726,34 zł i pogłębiającym się od roku 2019, przedstawienia harmonogramu poprawy sytuacji ekonomicznej prowadzących do likwidacji zadłużenia. Rada zobowiązała Zarząd Spółdzielni do przedstawienia informacji na temat przychodów i kosztów Domu Kultury „Ruta” od 2019 r. do 2022 r. lub 2023 r. a komisje Statutowo – Regulaminową do wprowadzenie do Statutu SM „Czuby” zapisów zakazujących pracownikom spółdzielni zasiadania w Radzie Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.
  2. Członka RN Piotra Zaręby z dnia 6.03.2024 r. w sprawie odwołania Anny Nieśpiał z pełnionej przez nią funkcji Przewodniczącej Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie.

    Rada Nadzorcza odstąpiła od rozpatrzenia wniosku z uwagi, gdyż przewodnicząca RN Anna Nieśpiał 2024 na podstawie § 86 ust.1 pkt 3 Statutu Spółdzielni utraciła mandat członka RN.
  3. Członka RN Krystiana Fariona z dn. 15.02.2024 r. dot. udzielenia informacji o dokonanej sprzedaży lub przeniesienia własności któregokolwiek lokalu zlokalizowanego przy ul. Sasankowej, ul. Różanej oraz czy przychody z wynajmu tych lokal są księgowane na konto mienia Spółdzielni czy też na wydzielone konto os. „Ruta”.

Rada Nadzorcza na wniosek Zarządu odroczyła termin przygotowania żądanej informacji i jej Rozpatrzenia na pierwsze posiedzenie RN przypadającego po Walnym Zgromadzeniu, gdyż Zarząd zajęty jest przygotowaniami sprawozdań, w tym finansowym oraz innych dokumentów do Walnego Zgromadzenia.

Rozpatrzyła wnioski Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli:

  1. Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Skarpa” z dnia 29.01.2023 r. w sprawie rozwiązania umowy o pracę z Prezes Zarządu Martą Brożyną 

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z wnioskiem dot. rozwiązania umowy o pracę z Panią Prezes SM „Czuby” Martą Brożyną z uwagi na brak kompetencji do wykonywania ww. funkcji, błędną polityką kadrową, nepotyzmem, nieprzestrzeganiem procedur w relacji RPNO, nieprofesjonalne działania, które mogą doprowadzić do likwidacji Domów Kultury SM „Czuby”, niedotrzymaniem obietnic złożonych mieszkańcom w czasie wyborów, wysłuchaniu odpowiedzi Marty Brożyny na przedstawione zarzuty, zapoznaniu się z opinią prawną nt. czy Rada Nadzorcza pełni rolę nadrzędną nad Radą Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, „że wniosek złożony przez RPNO „Skarpa” nie ma podstaw, aby poddawać go pod głosowanie”, jak również braku w czasie obrad RN autorów pisma, braku przedstawienia stanowiska przez innych członów RPNO „Skarpa” obecnych na sali – odstąpiła od podjęcia działań w sprawie skierowanego wniosku.
  2. Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Błonie” z dnia z 28.10.2024 r.

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z wnioskiem RPNO „Błonie” w sprawie ujęcia w planie remontów mienia spółdzielni na 2025 r.:
    1. Wymiany ogrodzenia placów zabaw przy ul. Hetmańskiej,
    2. Wykonania bezpiecznej nawierzchni pod zjazdem linowym na placu zabaw przy ul. Hetmańskiej,
    3. Wykonania kompleksowego remontu parkingu przy ul. Kawaleryjskiej wraz z założeniem przesuwnej bramy wjazdowej lub szlabanu,
    4. Założenia szlabanu lub ustawienie parkomatu na parkingu przy ul. Dragonów,

zobowiązała Zarząd Spółdzielni do udzielenia odpowiedzi dot. umieszczenia w „Planie   gospodarczo – finansowym na 2025 r” – w załączniku do „Planu remontów mienia spółdzielni na 2025 r”. wymienionych we wniosku pozycji tj. „Wykonanie studni z kratką burzową na parkingu przy ul. Kawaleryjskiej” oraz „Wymianę ogrodzenia placu zabaw ul. Hetmańskiej”. Do zakresu działania Rady Nadzorczej (§ 87 pkt 1Statutu) należy uchwalanie planów gospodarczo – Finansowych, a do Zarządu Spółdzielni (§ 93 pkt 2 Statutu) sporządzanie projektów planów gospodarczo – finansowych Spółdzielni

Analizowała: 

  1. Wyniki gospodarczo-finansowe Spółdzielni:

    Rada Nadzorcza dokonała okresowych ocen wykonania przez Spółdzielnię jej zadań gospodarczych na posiedzeniach:
    11.04.2024 r.   –   za 2023 r.
    10.09.2024 r.   –   za I kwartał 2024 r. 
    2024r.    –   za I półrocze 2024 r. 
  2. Informację dot. uczestnictwa w „imprezach” kulturalnych członków z osiedla „Widok”.  

    Rada Nadzorcza po wnikliwej analizie wydatków z funduszu kulturalno-oświatowego osiedla „Widok” w latach 2021-2023, zasad wydatkowania środków zgromadzonych na funduszu kulturalno – oświatowym osiedla stwierdziła, że niedopuszczalne jest dofinansowanie kosztów wyjazdów zorganizowanych przez administrację osiedla „Widok” osobom niezamieszkałym w zasobach Spółdzielni. Tacy uczestnicy zobowiązani są do pokrywania kosztów transportu, biletów wstępu, ubezpieczenia lub innych wydatków w 100%.  Należy stworzyć przez RPNO w terminie 2 miesięcy przejrzystego regulaminu uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z funduszu kulturalno – oświatowego, określić warunki dofinansowania kosztów wyjazdów członkom Spółdzielni zamieszkałym w zasobach Spółdzielni, ale poza osiedlem „Widok”. Zobowiązała Zarząd do umieszczania na tablicach ogłoszeń w klatkach schodowych, tablicach osiedlowych, na stronie internetowej spółdzielni, Facebook informacji o organizowanych przez Spółdzielnię wydarzeniach kulturalnych (wycieczkach, imprezach okolicznościowych itp.). 
  3. Plan pracy i planowane działania Zarządu na 2024 r.

    Rada Nadzorcza analizowała planowane działania Zarządu na 2024 r., które będzie podstawą do „rozliczania” Zarządu z przyjętych zadań, oceny zakresu realizacji zadań zawartych w planie pracy, łącznie z przedstawianą co kwartał informacją na temat ich realizacji. Plan będzie pomocnym załącznikiem przy rozpatrywaniu wniosków w sprawie oceny pracy Zarządu za poszczególne kwartały oraz wniosków w sprawie przyznania premii.  
  4. Wydatki związane z zakupem dodatkowego modułu programu firmy UNISOFT oraz działań podjętych przez Zarząd w związku z ujawnieniem informacji – zestawień wydruków kont księgowych kontrahenta firmy UNISOFT.

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu  się z informacją Zarządu SM „Czuby” w Lublinie dotyczącą zawarcia   umowy z UNISOFT Sp. z o. o., umowy na rozszerzenie licencji Zintegrowanego Systemu Informatycznego   (ZSI) Wspomagającego Zarządzanie autorstwa UNISOFT Sp. z o. o., kosztami świadczenia usług   informatycznych, powodami, którymi kierował się Zarząd przy podejmowaniu decyzji (jeden z modułów   oprogramowania Unisoft był już zainstalowany w systemie), pozytywnymi opiniami pracowników na temat    jego funkcjonowania i obsługi, a także informacją Zarządu, że mógł, ale nie musiał organizować takiego  przetargu, uznała, że działania Zarządu w związku ze sposobem zakupu oprogramowania nie budzą   zastrzeżeń.   Chociaż konieczność poprawy informatyzacji Spółdzielni nie wzbudza sprzeciwu, to jednak fakt braku   udzielenia informacji przez Zarząd do Rady Nadzorczej co do kosztów zakupu oprogramowania oraz braksprawdzenia możliwości wykorzystania innych programów wzbudza niezadowolenie niektórych członków RN. Rada postanowiła, że komunikacja na linii Zarząd – Rada zdecydowanie musi ulec poprawie. Zobowiązała Zarząd do udziału w każdym posiedzeniu RN i informowaniu o bieżącej sytuacji Spółdzielni, problemach i planowanych inwestycjach itp.
  5. Działania podjęte przez Zarząd w związku z ujawnieniem informacji – zestawień wydruków kont księgowych kontrahenta firmy UNISOFT.

    W związku z ujawnionym przez członka Rady Nadzorczej anonimem, do którego dołączone były wydruki z informacjami dotyczącymi kontrahenta Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” pochodzące z programu informatycznego używanego przez Spółdzielnię, Zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie. W zawiadomieniu sformułowane zostały wnioski dowodowe mające na celu wykrycie sprawców udostępniania informacji.
  6. Działania Zarządu w I kwartale 2024 r.

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z informacją Zarządu nt. podjętych działań w I kwartale 2024 r., po uzyskaniu wyjaśnienia na zgłoszone pytania oraz wysłuchaniu wyjaśnień Andrzeja Turskiego dot. uczestniczenia w charakterze przedstawiciela RN w sprawach sądowych z powództwa mieszkańców budynków przy ulicy Watykańskiej, pozytywnie oceniła działania Zarządu zawarte w przedstawionej informacji. 
  7. Organizację Walnego Zgromadzenia SM „Czuby” w Lublinie w 2024 r.

    Z przedłożonej członkom rady informacji wynika, że Walne Zgromadzenie obradujące w dniach od 2024 do 28.06.2024 r. podjęło łącznie 21 uchwał w sprawie: 
    1. wyboru członków Rady Nadzorczej – Sylwii Zubrzyckiej i Alberta Poniemirskiego z os. „Ruta”, Magdaleny Boguty z os. „Widok”, Leszka Antoniewskiego z os. „Skarpa”,
    2. przyjęcia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółdzielni za 2019, 2020, 2021, 2022 r. 
    3. zasad podziału zysku (netto) za 2019, 2020, 2021, 2022 r. 
    4. zmian statutu – uchwalono 4 pierwsze propozycje zmian zawarte we wniosku RN (bez podwyższenia diet dla członków Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli),
    5. 11 uchwał utrzymujących w mocy uchwały Rady Nadzorczej; nr 10, 11, 12, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 24, 25 z 2023 r. dot. wyboru Zarządu,
    6. nieudzielenia absolutorium za działalność od 6.09.2023 r. do 31.12.2023 r. Zarządowi w składzie; Marta Brożyna, Tomasz Buda i Jarosław Jagitka,   
    7. nieudzielenia absolutorium za działalność od 1.01.2023 r. do 14.06.2023 r. Zarządowi w składzie: Ryszard Burski, Adam Ziółek i Bożena Zielińska, Walne Zgromadzenie nie podjęło uchwał w sprawach:  
      • odwołania członka Rady Nadzorczej na XV części Walnego Zgromadzenia, 
      • zatwierdzenia sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej za 2023 r., 
      • zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu za 2023 r.,
      • odwołania Marty Brożyny, Jarosława Jagitki, Tomasza Budy z pełnionych funkcji w związku z nieuzyskaniem wymaganej w statucie liczby głosów,                                           
      • likwidacji funduszu kulturalno-oświatowego w osiedlu „Widok”, w związku z nieuzyskaniem wymaganej liczby głosów – większość uczestników wstrzymywała się argumentując, iż jest to kompetencja Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.

        Na niektórych zebraniach nie było żadnej dyskusji, a na innych omawiano sprawozdania finansowe z lat 2019, 2020, 2021, 2022 oraz przebiegu prac biegłego rewidenta nad badaniem sprawozdania finansowego za 2023 r.   
  8. Możliwości wykupu gruntów Spółdzielni będących dotychczas w wieczystym użytkowaniu.

    Rada Nadzorcza po uzyskaniu informacji, że istnieje możliwość wykupu niektórych nieruchomości będących aktualnie w użytkowaniu wieczystym po dokonaniu jednorazowej wpłaty w wysokości 20-krotnej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntów, która w roku 2023 wyniosłaby ponad 321 tys. zł, a wartość jednorazowej opłaty to koszt około 6,5 mln zł, po rozłożeniu na raty opłata wyniosłaby 25-krotność opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste oraz niezależnie od tego, czy nieruchomości zostaną wykupione czy dalej będzie użytkowanie wieczyste, miasto będzie pobierać podatek od nieruchomości – nie wyraziła zgody narozpoczęcie procedury wykupu gruntów przez Spółdzielnię
  9. Zadłużenia członków SM „Czuby” – wykaz za lata 2021 – 2023 w rozbiciu na osiedla

    Rada Nadzorcza zapoznała się z informacją, że zadłużenia członków są coraz większe, jednak wzrost zadłużenia w 2023 r. jest mniejszy niż np. w 2022 r. Wzrost zadłużenia w 2022 r. nastąpił po wzroście opłat za media, np. c.o., aktualnie zadłużenie mieszkańców wszystkich osiedli wynosi ok. 8 mln zł.  Zarząd w celu zmniejszenie wysokości zadłużenia, prowadzi rozmowy z mieszkańcami, którzy wykazują chęć spłaty długu, zawiera ugody na spłatę zadłużenia w ratach, wysyła przedsądowe wezwania do zapłaty, szczególnie w stosunku do tych mieszkańców, którzy krótkotrwale zalegająz opłatami. Jeżeli nie ma odzewu ze strony dłużnika, sprawy trafiają na drogę sądową. Wizyty tym członkom składa komornik, który dokonuje oględzin mieszkania, na podstawie których tworzy operat oceniający wartość mieszkania. Często po takich wizytach zaległości są regulowane w krótkim czasie. Zadłużony lokal z mieszkańcami z pomocą komornika jest sprzedawanyi to nowy właściciel zajmuje się eksmisją poprzednich lokatorów. Procedura ta zostaje wdrożona, gdy zadłużenie sięga 20 tys. zł., wtedy następuje wyznaczenie terminu licytacji przez sąd. Rada Nadzorcza pozytywnie oceniła prowadzone przez Zarząd działania windykacyjne.
  10. Informację Zarządu nt. przychodów i kosztów Domu Kultury ‘Ruta” SM „Czuby” w Lublinie za lata 2019 – 2023.

    Rada Nadzorcza po zapoznaniu się z uchwałą nr 6/2024 z dnia 29.04.2024 r. sprawie: zadłużenia Domu Kultury” Ruta” za lata 2019 – 2022 w której § 1 otrzymał brzmienie:  „§ 1Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Ruta” wnioskuje do Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie o całkowite pokrycie zadłużenia Domu Kultury „Ruta” za lata 2019 – 2022 w kwocie 112.726,34 zł z nadwyżki bilansowej całej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”jeszcze przed podziałem środków finansowych na osiedla wraz z załączoną historią zwiększania się zadłużenia”, zobowiązała Zarząd do przygotowania oraz zawarcia umowy współpracy ze Stowarzyszeniem „Kultura Czubów” określającej rodzaj i warunki współpracy oraz zasady przepływu pieniędzy. 

    Zobowiązała kierownictwo DK „Ruta” oraz RPNO „Ruta” do przedstawienia konkretnych działań dążących do samodzielnej redukcji długu powstałego w latach 2019 – 2023r w DK „Ruta”. 
  11. Informację o warunkach współpracy z firmą rekrutacyjną.

    Na wniosek zastępcy przewodniczącego (KF) Rada rozważyła możliwość zaangażowania firmy rekrutacyjnej Trenkwalder & Partner sp. z o.o.   w celu uzyskania szerszego grona kandydatów w wyborach na członków Zarządu. Po dokonaniu przez przedstawiciela Trenkwalder & Partner sp. z o.o. krótkiej prezentacji firmy, po braku wyraźnej akceptacji członków Rady Nadzorczej na korzystanie z usług firmy rekrutującej, zastępca przewodniczącego rady wycofał wniosek o przyjęcie usług tej firmy.
  12. Informację na temat faktycznego stanu funduszu remontowego nieruchomości Watykańska 4, 6, 8, 10 na dzień 31.12.2023 r. oraz 30.09.2024 r. oraz kosztów poniesionych przez spółdzielnię w związku ze sporem sądowym z mieszkańcami ul. Watykańskiej.

    Zarząd 22.10.2024 r. poinformował, że na funduszu remontowym nieruchomości Watykańska 4, 6, 8, 10 na dzień 31.12.2023 r. widniała kwota 711 889 zł, a na 30.06.2024 r. kwota 780 796 zł. Są to kwoty naliczeniowe, tzn. takie, jakie powinny wpłynąć na fundusz remontowy, gdyby nie było zaległości w opłatach za czynsz. Nie ma możliwości ustalenia jaka kwota realnie wpływa na fundusz remontowy, ponieważ nie ma osobnego konta przeznaczonego do wpłat na fundusz remontowy. Zespól radców prawnych Spółdzielni wykonuje czynności związane ze sprawami sądowymi z powództw mieszkańców przy ul. Watykańskiej w ramach stosunku pracy. Poinformował, że Pełniący obowiązki Zastępcy Prezesa ds. eksploatacyjnych Leszek Antoniewski z przedstawioną odpowiedzią zapoznał członków RN na posiedzeniu 22.10.2024 r.
  13. Informację dot. zadłużenia Domu Kultury „Łęgi” w I kwartale 2024 r. na kwotę 19.000 zł.

    Z informacji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RPNO „Łęgi” dot. wyników kontroli działalności Domu Kultury Osiedla „Łęgi” za I kwartał 2024 r. , zawartych w protokole  z dnia 14.10.2024 r. stwierdzono między innymi: przedstawiony bilans jest niekompletny, gdyż nie zawiera wyników w poszczególnych pozycjach, takich, jak: brak wyniku za rok 2023 (bilans otwarcia), brak przychodu z tytułu lokali użytkowych, umów najmu, brak pozostałych wpływów, brak amortyzacji, brak rozliczenia działalności merytorycznej, ujęcie dofinansowania z Urzędu Miasta jako koszt, a nie przychód. Wynik za rok 2023 DK „Łęgi” to zysk 10 796,00 zł, a przychód od lokali użytkowych to 6 750 zł, przedstawioną stratę należy pomniejszyć o 17 546,00 zł co redukuję kwoty niedoboru do 1 628,00 zł. Przekroczenie osobowego funduszu o 6,6% tj. 12 360,00 zł to odprawa dla kierownika klubu.  Nie można obiektywnie ocenić wyniku za I kwartał 2024 dokonując końcowej oceny bilansu DK „Łęgi” za I kwartał. Należy stwierdzić, że strata za ten okres wyniosła nie 19 tysięcy, a tylko 1 628,00 zł., a uzyskany po I półroczu zysk ok 8 000 zł prognozuje zysk na koniec 2024 r. 
  14. Spełnienia kryteriów przez kandydatów w konkursie na członków Zarządu. 

    Rada Nadzorcza stwierdza, że po otwarciu złożonych ofertw związku z ogłoszeniem konkursu o wyborze Prezesa Zarządu i Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby’ w Lublinie w zakreślonym w ogłoszeniu terminie wpłynęło do Spółdzielni 15 ofert. Po weryfikacji oraz dyskusji członkowie RN zdecydowali, że oferty 3 kandydatów nie spełniają wymogów podanych w treści ogłoszenia o konkursie na stanowiska członków Zarządu. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowała 8 kandydatów, którzy złożyli ofertę na: Prezesa Zarządu, 2 kandydatów, którzy złożyli ofertę na Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Eksploatacyjnych, 3 kandydatów, którzy złożyli ofertę na Zastępcę Prezesa Zarządu ds. Finansowych. Rada Nadzorcza rozpatrzyła wszystkie pisma skierowane do niej przez członków Spółdzielni. W ramach specjalnie organizowanych przyjęć rozwiązywała różne problemy zgłaszane przez członków Spółdzielni. W posiedzeniach Rady Nadzorczej udział brali członkowie Spółdzielni, którzy w swoich wystąpieniach mieli możliwość zgłaszania uwag dotyczących funkcjonowania Spółdzielni. Przedkładając powyższe sprawozdanie informujemy, iż członkowie Rady Nadzorczej, będący w większości członkami Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli   szczegółowo i na bieżąco informowali te oba gremia o podejmowanych decyzjach dot. danego osiedla. Członkowie Spółdzielni powiadamiani byli: 
    –  o terminach posiedzeń Rady Nadzorczej poprzez wywieszenie najpóźniej na 7 dni przed posiedzeniem zawiadomienia na tablicach ogłoszeń w siedzibie Zarządu i tablicach osiedlowych; 
    –  o uchwałach podjętych przez Radę Nadzorczą – uchwały wywieszane były na tablicach ogłoszeń w budynku Zarządu Spółdzielni, a dotyczące osiedli doręczane były Radom Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli;
    – o przebiegu obrad posiedzeń Rady Nadzorczej, podjętych decyzjach i uchwałach na stronie internetowej Spółdzielni – www.smczuby.pl

    Rada Nadzorcza dziękuje za pomoc wszystkim, którym leży na sercu dobro członków Spółdzielni.  

    Rada Nadzorcza zgodnie z § 87 ust. 2 pkt 9 niniejsze sprawozdanie przedłoży do zatwierdzenia Walnemu Zgromadzeniu. 

Ad. 9 Informacja Zarządu dot. przedstawienia planu dalszych działań w sprawie ponadnormowego niedoboru wody w budynkach przy ul. Szmaragdowej w osiedlu „Widok” – wyjaśnienia tej sytuacji pod względem technicznym i prawnym. 

Zastępca Prezesa ds. eksploatacyjnych poinformował, że w celu wyjaśnienia powstałego niedoboru wody zostały podjęte następujące działania: 

  • spotkanie z Prezesem SM „Dźwig” na którym omówiono powstały problem oraz zaproponowano wymianę dokumentów w celu weryfikacji danych. Zaplanowano również kolejne spotkanie.
  • ustalono, że przebudowy sieci może dokonać tylko LPEC, ale prace takie nie są uwzględnione w planach na 2025 r. z perspektywą na lata 2026 -2027. Modernizacja sieci z węzłów grupowych na bardziej zindywidualizowane może zostać uwzględniona na kolejne lata.
  • spotkanie z kierownikami działów Czynszów i windykacji oraz Księgowości wykazało błędne rozliczenia wody dla poszczególnych budynków oraz błędny algorytm w UNISOFCIE dla obliczeń niedoborów wody w nieruchomościach os. „Widok”.
  • dokonano montażu rejestratora dobowego rozbioru wody na 72 godziny w celu sprawdzenia instalacji pod kątem przepływów niekontrolowanych. Montażu dokonano w budynku przy ul. Szmaragdowa 36 kl. 16. 

Po dokonaniu analizy wyników otrzymanych z urządzenia będzie można wnioskować, czy mamy do czynienia z przeciekiem np. z zepsutej spłuczki czy też trzeba będzie zawnioskować o ekspertyzę wodomierza głównego MPWiK.

  • przygotowano aneksy do umów zawartych z SM „Dźwig” oraz SM „Klakson”, które uprawnią SM „Czuby” do otrzymywania danych źródłowych dotyczących zużycia wody.

W dalszej kolejności zaplanowane jest sukcesywne sprawdzanie nieruchomości, o których wiadomo, że są duże niedobory i szukanie, gdzie może uchodzić woda. 

Rada Nadzorcze zasugerowała Zarządowi, aby korespondencja z SM „Klakson” i SM „Dźwig” była pisemna. 

Ad. 10 Przyjęcie protokołu posiedzenia RN z dnia 13.02.2025 r.

Do protokołu nie zgłoszono żadnych uwag. Został przyjęty 16 głosami za, przeciw 0, wstrzymał się 1.

Ad. 11 Sprawy wniesione. 

Rada Nadzorcza zapoznała się z pismami: 

  1. Skarga z dn. 13 i 17.03.2025 r.  członka zam. w osiedlu „Ruta” na działalność Zarządu i Administrację Osiedla „Ruta” w sprawie braku działań dot. wieloletnich zaniedbań związanych z nieszczelnościami na balkonie. Rada Nadzorcza ww. skargę przekazała Zarządowi i zobowiązała Zarząd do przygotowania propozycji odpowiedzi na kolejne posiedzenie.  
  2. Pismo Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Błonie” z 13.02.2025 r.  z prośbą o wyznaczenie stałych dni na posiedzenia RN np. w ostatni wtorek miesiąca.

    Przewodniczący wyjaśnił, że  po zakończeniu procedury wyboru Prezesa Zarządu, zostanie wyznaczony jeden dzień w miesiącu (stały) na posiedzenia RN.    
  3. Pismo z  4.03.2025 r. dot. członka zam. w osiedlu „Ruta” skierowanym do P.T. Rada Nadzorcza SM „Czuby” i P.T. pozostałe organy oraz ich członkowie dot. braku odpowiedzi na składane pisma, które winny nasunąć spostrzeżenia, że coś jest na rzeczy i wymaga zajęcia się  zgłaszanymi tematami. 

Członkowie Rady zawnioskowali o przesłanie na maila CV kandydatów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu.

Emilia Zamiejska zawnioskowała o zobowiązanie Zarządu do udzielenia informacji (wywieszonej w gablotach na klatkach schodowych) mieszkańcom spółdzielni „Czuby” każdorazowo po zakończeniu roku księgowego na temat: stanu konta funduszu remontowego danej nieruchomości, planowanych inwestycji w danej nieruchomości wraz z szacunkowym kosztorysem, ewentualnego zadłużenia z tytułu opłat czynszowych danej nieruchomości.

Wniosek został przyjęty do realizacji 18 głosami za.  

Przewodniczący poinformował, że w związku z podjęciem przez Radę Nadzorczą uchwały Nr 17/17/2025 r. z dnia 18.03.2025 r. w sprawie zmian Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby” w Lublinie do Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Widok”, „Ruta” i „Błonie” oraz członka zam. w osiedlu „Łęgi” zostanie wystosowana odpowiedz, z informacją czy wskazane propozycje zmian do regulaminu zawarte w skierowanych do RN wnioskach zostały uwzględnione. 

Na tym posiedzenie zakończono. 

Sekretarz
Rady Nadzorczej
Katarzyna Podlecka
Przewodniczący
Rady Nadzorczej
Jerzy Kaczmarski

Data opublikowania: 11:34, 16 kwietnia 2025

Kategorie: Protokoły, Uchwały z zebrań

x
Informacja
Baner Informacja