posiedzenie-skarpa

ska01Kierownik Administracji:Paweł Chudzik
Biuro Administracji: ul. Przytulna 4,
tel. 81 527 28 82 (awaria),
tel. 81 463 70 23,
kom. 724 633 656
Dom Kultury SKARPA: tel. 81 527 46 48
E-mail: [email protected]

 

Zasoby osiedla to:
50 budynków mieszkalnych.
2654 mieszkania,
56 lokali użytkowych,
2 parkingi strzeżone:
przy ul. Romantycznej 14 – 255 miejsc (5661 m2)
przy ul. Sympatycznej 1 A – 149 miejsc (3960 m2)

Powierzchnia terenu273 381 m2
Powierzchnia użytkowa mieszkań 141 415,64 m2

W osiedlu mieszka ok. 6500 osób.

ska04

Osiedle podzielone jest na 21 nieruchomości w tym 4 jednobudynkowe

Osiedle „Skarpa” jest najstarszym osiedlem S. M.. „Czuby”.
Pierwsze budynki powstały w 1979 roku. Ostatni budynek wybudowano w 1990 r. Osiedle położone jest na terenie między ul. Nadbystrzycką, J. Pawła II i Filaretów -od strony północnej graniczy z wąwozem.

ska03

Osiedla zaprojektował architekt Adam Warchala. Budynki zrealizowano w systemie wielkiej płyty (OWT), co spowodowało monotonię w ich wyglądzie.Wykonane w latach 2000-2004 docieplenie 22 budynków metodą lekko mokrą o spokojnej kolorystyce zmieniło korzystnie wygląd i estetykę osiedla.

We wszystkich budynkach osiedla wymieniono drzwi wejściowe do klatek schodowych i stolarkę okienną w pomieszczeniach wspólnych.

W mieszkaniach zamontowano zawory termostatyczne i podzielniki centralnego ogrzewania co zdecydowanie wpłynęło na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wszystkie lokale wyposażone są w wodomierze.

ska02

W osiedlu jest dużo terenów zielonych, a przyległy wąwóz jest doskonałym miejscem wypoczynkowym.

Dla dzieci urządzono osiedlowe place zabaw i wyposażono je w nowe, ładne i funkcjonalne urządzenia zabawowe.

***

Spółdzielnia Mieszkaniowa CZUBY – Osiedle Skarpa

Osiedle „Skarpa” jest najstarszym osiedlem Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie. Pierwsze budynki oddano do eksploatacji  w 1979 roku.

W przeciągu czterech lat – do 1983 roku wybudowano 46 budynków w technologii z wielkiej płyty, w tym 28 wieżowców i 18 budynków niskich. W następnych latach – do roku 1990 wybudowano kolejne budynki, już w nowej technologii. W sumie osiedle liczy 50 budynków, usytuowanych na terenie o powierzchni ponad 27 ha.

W ciągu kilkunastu ostatnich lat bardzo zmienił się wygląd tego najstarszego i największego osiedla Spółdzielni. We wszystkich budynkach, w częściach wspólnych wymieniono stolarkę okienną, drzwi wejściowe do klatek schodowych, wykonano remonty kapitalne dachów, docieplenie stropodachów oraz ścian zewnętrznych wszystkich budynków. Część ścian została docieplona jeszcze wg starej normy cieplnej i obecnie ta część docieplenia wymaga wymiany.

Po likwidacji grupowej podstacji ciepła przy ul. Sympatycznej, w 25 budynkach zainstalowano indywidualne węzły cieplne, dostarczające energię cieplną do ogrzewania mieszkań oraz do podgrzewania wody.

We wszystkich wieżowcach wykonano remont kabin dźwigowych, w których zamontowano energooszczędne oświetlenie LED. W  wieżowcach, na klatkach schodowych zamontowano lampy z czujnikami ruchu.

W osiedlu wymieniono  nawierzchnie starych chodników z asfaltu lub betonu na kolorową kostkę brukową.

W 2014 roku we wszystkich budynkach osiedla zamontowano zostaną wodomierze z odczytem radiowym, a w 2015 roku został zakończony kapitalny remont wszystkich balkonów.
Cały zakres prac remontowych został wykonany ze środków finansowych Spółdzielni bez zaciągania i obciążania mieszkańców kredytami bankowymi. Spółdzielnia starała się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych na rewitalizację osiedli. Niestety decydenci tych środków uznali, że Spółdzielnia nie może być ich beneficjentem.

Na terenie osiedla Skarpa funkcjonuje od ponad 20 lat Dom Kultury, który trwale wpisał się swoją działalnością w życie osiedla. Kolejne pokolenia mieszkańców osiedla korzystają z szerokiej oferty warsztatów, wystaw artystycznych, spotkań autorskich, akcji lato i zima oraz klubu seniora. Dom Kultury Skarpa zaprasza wszystkich mieszkańców do korzystania ze swojej szerokiej oferty programowej.

Najważniejszym efektem wszystkich działań podjętych przez Spółdzielnię jest zadowolenie mieszkańców, wynikające z poprawy komfortu życia i wzrostu wartości rynkowej mieszkań.

Zasoby mieszkaniowe Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie zlokalizowane na terenie Osiedla „Skarpa” stanowią harmonijną całość pod względem estetycznym, funkcjonalnym, komfortu zamieszkiwania, atrakcyjności lokalizacji w przyjaznym otoczeniu pięknej zieleni. Dorodna zieleń systematycznie pielęgnowana i uzupełniana jest dodatkowym atutem osiedla.

Osiedle „Skarpa” jest przykładem, jak dobrze i w interesie mieszkańców może funkcjonować Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Opisany przykład pokazuje jak nieprawdziwe i niesprawiedliwe są obiegowe stereotypy, że spółdzielczość mieszkaniowa jest zła i należy ją zniszczyć, a na jej gruzach powołać z mocy ustawy wspólnoty mieszkaniowe nie dające mieszkańcom prawa i możliwości swobodnego wyboru.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia najstarszego osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”, które dzięki atrakcyjnemu położeniu i ogromowi wykonanych prac remontowych swoim wyglądem wyróżnia się spośród innych, kilkudziesięcioletnich osiedli. Taka wycieczka i rozmowy z mieszkańcami rozwieją wiele niesprawiedliwych mitów na temat spółdzielczości mieszkaniowej, które od wielu lat są upowszechniane w różnego rodzaju mediach, zwłaszcza w programach telewizyjnych.

Data opublikowania: 20:15, 25 kwietnia 2016

Kategorie: Osiedla