Działalność Domów Kultury SM Czuby w czasie pandemii.

„Staramy się uczestnikom naszych zajęć tak wypełnić czas, aby na moment zapomnieli o tym co dzieje się dookoła.”- mówi nam jedna z kierowniczek. I tak jest we wszystkich czterech domach kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”. Wszystkie od początku trwania pandemii, dają możliwość uczestnictwa w zajęciach z dostosowaniem do obwarowań epidemicznych. Pierwszy lock down został wykorzystany przez domy kultury na remonty i dostosowanie pomieszczeń do nowych wytycznych. Kolejne zamknięcia wykorzystano na przeniesienie części działań do sieci. Napisano także regulaminy konsultowane z lubelską jednostką sanepidu. Wszystkie domy kultury można znaleźć w Internecie, oraz obserwować na facebooku.

Dom Kultury Błonie przy ul. Dragonów 2 od początku roku 2020 posiada ofertę zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i osób dorosłych.

Ognisko przedszkolne, aerobic, Teatr Pierwszego Kontaktu, wycieczki, festyn, wyjścia do kina i teatru, spotkania Klubu Osób Dojrzałych to działania realizowane do marca 2020, do których wrócić można będzie dopiero po pandemii.

Pozostałe zajęcia nadal funkcjonują.

Dostosowując swoje działania do wymogów epidemicznych Dom Kultury Błonie od kwietnia tego roku prowadzi liczne zajęcia on-line: plastyczne w dwóch grupach wiekowych, baletowe, teatralno-plastyczne Tutti Frutti, szachy (w poniedziałki i środy), rodzinne spotkania plastyczne w tym warsztaty dla syna i taty.
Prowadzone są przygotowania do koncertu on-line. Jako telefoniczne wsparcie pani psycholog Anna Józkowicz realizuje przerwane zajęcia Klubu Osób Dojrzałych.

Zrealizowano także darmową fotograficzną sesję plenerową dla mieszkańców osiedla Błonie oraz filmy instruktażowe. W miesiącu grudniu Dom Kultury Błonie poza cyklicznymi zajęciami on-line, zaprasza na wspólne wykonywanie lampionów, rozdanie nagród konkursu „Zdalne foto”, Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem – a będzie nim psycholog społeczny Profesor UMCS dr hab. Wojciech Cwalina, mieszkaniec osiedla Błonie. Na żywo odbędzie się zaś Spotkanie z Mikołajem na osiedlu Błonie w dniu 5 grudnia od godz.11.00. Dodatkowym świątecznym akcentem będzie zdalne wykonywanie ozdób choinkowych – uczestnicy otrzymają pakiet materiałów do realizacji ozdób, a następnie spotkają się przed monitorami komputerów aby wspólnie nauczyć się je wykonywać.
Dom Kultury Błonie zaprasza do kontaktu pod nr tel: 733-500-475 oraz na fanpage’u: www.facebook.com/domblonie

Dom Kultury Łęgi przy ul. Tatarakowej 28 w Lublinie od września realizował nowy sezon artystyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych we wszystkich zaplanowanych formach tj. taniec (nowoczesny, hip hop, klasyczny, modern jazz), plastyka (różne techniki plastyczne, malarstwo sztalugowe, zaj. twórcze), muzyka (nauka gry na instrumentach, zaj. wokalne), fotografia, Klub Rękodzieła, Klub Seniora, karate, aerobik. Wznowił też próby zespołów tanecznych (Mini Dance, Maxi Dance, Just Dance) i muzycznych. Z powodu epidemii Covid-19 i obostrzeń z nią związanych, zrezygnowano z imprez masowych z udziałem publiczności. Skupiono się na zajęciach indywidualnych oraz warsztatach i kursach w małych kilkuosobowych grupach, dostosowanych do wymogów i reżimu sanitarnego.
W listopadzie – po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, zrezygnowano z prowadzenia większości stacjonarnych zajęć grupowych dla dorosłych, kontynuując niektóre on-line.
Obecnie odbywają się tylko próby dziecięcych zespołów artystycznych, podzielonych na mniejsze grupy. Przygotowują się one do konkursów i występów on-line, a przede wszystkim do cyklicznej Imprezy Mikołajkowej, która odbędzie się w tym roku bez udziału publiczności. Transmisję on-line można będzie obejrzeć na żywo na stronie Domu Kultury Łęgi na portalu Facebook w dn.19 i 22.12’20 Tam również zapraszamy po szczegółowe informacje dotyczące działalności domu kultury.

W Domu Kultury Ruta także dostosowano działania do wymogów epidemicznych, od czasu zaleceń działania prowadzone były w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

Prowadzone są warsztaty zdalne oraz w miarę możliwości i zmiennych wytycznych zajęcia taneczne, plastyczne, z pisania ikon, nauka gry na gitarze oraz zajęcia karate.

Członkowie zespołu „Pasjonatta” systematycznie biorą udział w warsztatach wokalnych online. Organizowane są konkursy plastyczne. I tak w konkursie plastycznym „ Śmieciowe obrazki” dzieci nadesłały swoje prace z wykorzystaniem różnych materiałów przeznaczonych do recyklingu.

O wynikach konkursu laureaci zostaną poinformowani mailowo lub telefonicznie. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć w witrynach okiennych Domu Kultury Ruta. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród 11 grudnia w DK „RUTA”.

W grudniu Dom Kultury Ruta zaprasza na imprezy zdalne. Na obserwatorów fanpage’a facbookowego czekają spotkania z ciekawymi osobowościami. W grudniu poza stałymi formami zrealizowany zostanie także koncert kolęd.

W Domu Kultury Skarpa w okresie wiosennym także przeprowadzono szereg prac porządkowo – remontowych. Własnymi siłami stworzono „z niczego” mozaikowe stoliki i parapety, odmalowano kilka pomieszczeń i naprawiono wiele sprzętów i zabawek. Od czerwca Dom Kultury Skarpa pracuje stacjonarnie, dzieląc grupy na mniejsze, kilkuosobowe. Odbywa się większość zajęć  w kołach zainteresowań. Organizowane są konkursy, między innymi na rozstrzygnięcie czeka konkurs Miniatura Plastyczna – ogłoszenie werdyktu jury już 13 grudnia. W dniu 6 grudnia Dom Kultury Skarpa zaprasza dzieci na spotkanie z Mikołajem, który będzie rozdawał słodkie upominki na Alei Młodości i Alei Marzeń w godz. 11.00-13.00. Natomiast 12 grudnia będzie można obejrzeć zdalnie Koncert Kolęd. Nie zostawiono bez wsparcia seniorek z Klubu Kobiet. Jak powiedziała nam Pani kierownik Renata Kiełbińska: „Trochę spacerujemy ale przede wszystkim panie wykonują „zadania domowe” z zakresu rękodzieła i kulinarne. Pakiety z materiałami donosi do domów instruktorka.” Dom Kultury Skarpa zaprasza na swoją stronę internetową oraz na fanpage’a na facebooku.

Kierownicy i pracownicy domów kultury wszystkim mieszańcom życzą zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszają na spotkania on-line oraz na strony na facebooku: Dom Kultury „Skarpa”, Dom Kultury RUTA, Dom Kultura „Łęgi”, Dom Kultury Błonie.

Data opublikowania: 12:37, 17 grudnia 2020

Kategorie: ArchiwumInformator