Wymiana instalacji gazowej w najstarszych zasobach Spółdzielni

Podczas obowiązkowych przeglądów technicznych przeprowadzanych we wszystkich lokalach Spółdzielni na podstawie Art.62 ust.1 pkt.1 lit.c Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane Dz.U. 2010 r, nr 243, poz.1623 z późniejszymi zmianami, stwierdzono punktową korozję pionów gazowych przebiegających w trwale zabudowanych szachtach instalacyjnych.

Nadmierna wilgotność w przestrzeni zamkniętej jak również występujące przecieki na instalacji wod – kan powodują przyśpieszony proces korozji, który z upływem czasu będzie pogłębiał się.

W wyniku skorodowania pionów gazowych w os. Skarpa i Łęgi występowały już rozszczelnienia instalacji powodując zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz bezpieczeństwa mienia.
W związku z powyższym Rada Nadzorcza SM „CZUBY” uchwałą Nr 53/6/2012 z dnia 26.06.2012 r. zobowiązała Zarząd Spółdzielni do podjęcia działań zmierzających do sukcesywnej wymiany instalacji gazowych rozpoczynając od najstarszych budynków.

Wymiana instalacji gazowej w budynkach poprzedzona będzie opracowaniem ekspertyzy technicznej, określającej stan istniejącej instalacji oraz opracowaniem projektu technicznego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Powyższe prace będą finansowane z funduszu remontowego poszczególnych nieruchomości, zgodnie z planami gospodarczymi zatwierdzonymi stosownymi uchwałami przez Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i Radę Nadzorczą Spółdzielni.

Wymiana instalacji gazowej polegać będzie na wykonaniu nowych pionów gazowych zlokalizowanych w klatkach schodowych, od których poprowadzone zostaną lokalówki do każdego mieszkania wraz z montażem gazomierzy indywidualnych.

Ten sposób wykonywania prac wynika z przepisów prawa budowlanego, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a także z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.),  wprowadzające obowiązek zainstalowania urządzeń pomiarowych zużycia gazu oddzielnie dla każdego z odbiorców w budynkach nowobudowanych i przystosowania istniejących budynków do aktualnych przepisów podczas przeprowadzanych remontów.

Dodatkowo należy podkreślić, że żaden inny sposób remontu instalacji gazowej nie jest możliwy, chociażby z powodu braku możliwości uzyskania 100% zgody właścicieli lokali na demontaż ścianek i odsłonięcie szachtów instalacyjnych w każdym mieszkaniu.

Zarząd Spółdzielni i Administracje Osiedli będą informować wszystkich mieszkańców, których będą dotyczyły powyższe prace o wszelkich planowanych działaniach w poszczególnych budynkach i nieruchomościach.

Lublin, dn. 2013-03-08

Zarząd Spółdzielni

Data opublikowania: 21:29, 5 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum

x
Budżet Obywatelski 2025 Baner Budżet Obywatelski 2025