|
SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA „CZUBY” 20-538 LUBLIN, UL. WATYKAŃSKA 6 NIP: 712-016-05-14 REGON: 000823960 SEKRETARIAT: 81 464 17 00 FAX: 81 464 17 77 |
|
Lublin, dn. 2023-03-14
Szanowni Mieszkańcy |
PN/ 3115 /23
Realizując wniosek Rady Nadzorczej z dnia 28.02.2023 r. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie przekazuje Państwu informację dotyczącą sporu pomiędzy mieszkańcami ul. Watykańskiej 6,8,10 a Spółdzielnią.
Dla szybkiego zobrazowania problemu proponujemy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:
1. Z czyich środków docieplono budynki w zasobach SM Czuby?
Odpowiedź:
Wszystkie budynki w zasobach naszej spółdzielni docieplone zostały tylko i wyłącznie ze środków poszczególnych budynków – gromadzonych w okresie kilku a nawet kilkunastu lat z wpłat mieszkańców, którzy wyrazili na to zgodę. W ten sposób docieplono ponad 90% budynków. Mieszkańcy ul. Watykańskiej 6,8,10 nigdy takiej zgody nie wyrazili, wręcz sprzeciwiali się podejmowanym przez Radę Nadzorczą i Radę Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Ruta uchwałom dotyczącym gromadzenia środków na docieplenie tych budynków. Mieszkańcy oczekują i są przekonani, że to spółdzielnia, a więc wszyscy mieszkańcy powinni pokryć koszt naprawy ich budynków.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki zgromadzone na funduszu remontowym nieruchomości mogą być wydatkowane tylko na potrzeby tej nieruchomości (zgodnie z uchwałami Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla i Rady Nadzorczej).
2. Czy zgadzacie się Państwo na dofinansowanie termomodernizacji budynków przy ul. Watykańskiej 6,8,10 z Państwa środków? (Np. w wysokości ok. 1000 zł od każdego lokalu/mieszkania lub inny odpis miesięczny w ciągu roku?)
Koszt remontu i docieplenia elewacji budynków przy ul. Watykańskiej 6,8,10 wg poziomu cen ubiegłego roku to ok. 10 mln zł. Uzbieranie tej kwoty przez wszystkich mieszkańców spółdzielni jest możliwe w ciągu roku, np. poprzez wprowadzenie dodatkowego odpisu w opłatach miesięcznych w wysokości 2 zł/m2 powierzchni użytkowej od każdego lokalu.
Według naszej wiedzy nie ma zgody mieszkańców na powyższe obciążenie. Nie chcą Oni finansować remontu czyjejś nieruchomości, ponieważ to Oni sami ponoszą wysokie koszty remontów swoich budynków. Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli podjęły uchwały o braku zgody na współfinansowanie remontu budynków przy ul. Watykańskiej.
Budynki w podobnej technologii jak te przy ul. Watykańskiej wybudowane na terenie naszej spółdzielni np. przy ul. Różanej, Dziewanny, Szaserów, Rycerskiej, Dragonów, Kawaleryjskiej zostały dawno docieplone ze środków mieszkańców i dziś nie ma problemu z ich stanem technicznym i estetycznym.
Sprawa remontu budynków przy ul. Watykańskiej toczy się od ponad 20 lat. Kolejne Rady Nadzorcze, Rady Osiedla obecnie Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Ruta a także kolejne Zarządy Spółdzielni starały się bezskutecznie zachęcić mieszkańców do gromadzenia środków na remont swoich budynków. Mieszkańcy jednak nigdy nie wyrazili zgody na obciążanie ich kosztami remontu i docieplenia swojej nieruchomości.
W ostatnim czasie jeden z mieszkańców powołał Stowarzyszenie “Ruch Obrony Praw Mieszkańców”, które robiąc szum medialny i propagując populistyczne hasła próbuje wywrzeć presję na Zarządzie Spółdzielni oraz Radzie Nadzorczej by spowodowała bezprawne działania – dofinansowanie remontu tej nieruchomości ze środków spółdzielni – a więc środków należących do wszystkich jej członków.
Podkreślić należy iż stowarzyszenie nie działa społecznie a prawdopodobnie niektórzy członkowie zarządu tego stowarzyszenia pobierają wynagrodzenie z wpłat i darowizn na rozpowszechnione konto. Trudno doszukać się korzyści dla mieszkańców w podjętych działaniach, gdyż prowadzą one do destrukcji a nie do zgromadzenia czy pozyskania środków na remont nieruchomości.
Od 2007 roku spółdzielnia stara się pozyskać środki unijne lub rządowe na modernizację zasobów mieszkaniowych, jednak spółdzielnie są pomijane w różnych programach operacyjnych. Do dnia dzisiejszego pomimo kilku prób nie przyznano spółdzielni żadnych środków zewnętrznych na modernizację budynków – dlatego też wszystkie dotychczasowe remonty odbywały się ze środków mieszkańców poszczególnych budynków/nieruchomości.
Jak dotąd jedyna dostępna forma wsparcia to kredyt na preferencyjnych warunkach – co oznacza konieczność jego spłaty w ratach na poziomie nawet 6 do 7 zł/m2 pow. użytkowej mieszkania. Bez zgody mieszkańców i zgromadzenia przez nich środków na remont elewacji budynków – nie będzie możliwe przeprowadzenie ich naprawy.
Zarząd SM CZUBY |